Paris cinayetlerinin MİT belgesi Başbakana soruldu!

Paris cinayetlerinin MİT belgesi Başbakana soruldu!
BDP Milletvekili Ayla Akat Ata, Başbakan'a soru önergesi verdi

Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadın cinayetinde MİT'in emri ve organizesi olduğu iddiasını BDP'li vekil Erdoğan'a sordu.

Cinayetleri işleyen Ömer Güney ile MİT elemanı olduğu iddia edilen 2 kişinin ses kaydı ve MİT raporu olduğunu öne sürülen belgenin gerçekliği hakkında sorular soran BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata Başbakan'a soru önergesi verdi.

İnternette yayınlanan ses kaydı ve daha sonra yayınlanan 'Gizli' ibareli 'arzu Notu' başlıklı belgenin pek çok tartışmayı beraberinde getirdiğini dile getiren Ata Başbakan'ın yönlerdiği on soruya cevap vermesini istedi.

 Ata Erdoğan'a şu soruları yöneltti;

1 - İnternete düşen ve Ömer Güney'e ait olduğu ileri sürülen videonun teknik incelemesi yapılmış mıdır? Videodaki seslerin kimlere ait olduğu tespit edilmiş midir? Edilmişse bu şahıslar kimlerdir ve hangi kurumlara bağlı çalışmaktadır?

2 - Ömer Güney suikast öncesinde Türkiye'ye gelişlerinde kimlerle görüşmüştür? Bu kişiler hangi kurumlara bağlı çalışmaktadır?

3 - Ömer Güney'in Türkiye'de yaptığı görüşmelerde kendisine para ve silah yardımı yapılmış mıdır?

4 - MİT'in Paris suikastı öncesinde Ömer Güney'le görüşmesi olmuş mudur? Olmuşsa bu görüşmelerin içeriği nedir? Güney'e suikast emri verilmiş midir? Verilmişse bu emir kimler tarafından ve nerede iletilmiştir?

5- Videoda Ömer Güney'e ait olduğu iddia edilen ses tarafından Fransız istihbaratının Güney'i takip ettiği ifade edilmektedir. Tetikçi Fransız istihbaratı tarafından takip edildiği ve Türkiye bağlantıları da olduğu halde katliamın önlenmemiş olması uluslararası bir komploya işaret etmektedir. Hükümetinizin bu sürece ilişkin bilgisi ve dahli ne şekildedir?

6 - Söz konusu videoda Güney'in Belçika'dan silah temin etmeyi planladığı yönündeki ifadelerde kimleri kast ettiği tespit edilmiş midir? Hükümetinizin bu kişileri ve ilişkileri açığa çıkarmak yönünde bir girişimi bulunmakta mıdır?

7 - Basına sızan belgede imzası olduğu görülen MİT yetkililerinin suikastla ilişkisini tespit etmek amacıyla bir soruşturma başlatılmış mıdır?

8 - İlgili belgede “lejyoner” kod adıyla geçen MİT ajanının kimlik bilgileri nelerdir?

9 - Videonun ve belgenin basına sızmasıyla suikastın Türkiye devleti bağlantılı kurumların dahiliyetiyle işlendiğine dair kanı artmıştır. Bu anlamda hükümet olarak suikastın işlenmesinde payı olan kişi ve kurumların tamamının ortaya çıkarılması yönünde kapsamlı bir çalışma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa bu çalışma ne aşamadadır?

10 - Hükümetiniz suikastin bir an önce aydınlatılması ve tüm sorumlularının açığa çıkarılması amacıyla Fransız devletiyle ortaklaşa bir çalışma yürütmekte midir? Yürütmekte ise bu çalışma ne aşamadadır? (MRE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com