Paris Paktı Afganistan Kaynaklı Uyuşturucuyla Mücadele Bölgesel Girişimleri Güçlendirme Toplantısı

Paris Paktı Afganistan Kaynaklı Uyuşturucuyla Mücadele Bölgesel Girişimleri Güçlendirme Toplantısı
Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca düzenlenen toplantı, 35 ülkeden temsilcinin katılımıyla başladı

ANTALYA (AA) - Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkan Yardımcısı Sabit Akın Zaimoğlu, "Günümüze kadar bilgi değişim kanalları kullanılarak 129'u kontrollü teslimat, 135'i operasyonel bilgi değişimi olmak üzere toplam 264 uluslararası uyuşturucu operasyonu yapıldı" dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığınca düzenlenen Paris Paktı Afganistan Kaynaklı Uyuşturucuyla Mücadele Bölgesel Girişimleri Güçlendirme Uzmanlar Grubu Toplantısı, Antalya'da başladı.

Serik il Alva Donna Exclusive Otel'de Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nin (UNODC) desteğiyle düzenlenen ve 35 ülkeden polis yetkililerinin katıldığı toplantının açılışında konuşan Zaimoğlu, Paris Paktı'nın Afganistan merkezli uyuşturucu problemine kapsamlı ve detaylı şekilde odaklanma fırsatı sunduğunu söyledi.

Uyuşturucu sorununun, küresel bazda yürütülen mücadeleye rağmen uluslararası toplum için ciddi tehdit oluşturmaya devam ettiğine işaret eden Zaimoğlu, kolluk güçlerinin çalışmaları sayesinde kaçakçıların alternatif rotaları kullanma yoluna gittiğini kaydetti.

UNODC ve Afganistan Narkotik Suçlarla Mücadele Bakanlığı'nın 2013 raporuna göre, Afganistan'da afyon ekiminin yüzde 36 artış göstererek 200 bin hektarın üzerine çıktığına dikkati çeken Zaimoğlu, bu uyuşturucunun uluslararası pazara sevk edilmesindeki en önemli yol olan Balkan Rotası'nın, Türkiye ve İran'ın yaptığı büyük yakalamalar sayesinde kaçakçılar için riskli konuma geldiğini vurguladı. 

Zaimoğlu, uyuşturucu kaçakçılarının, Afganistan'daki yoksulluk ve çatışma ortamından yararlanmasının engellenmesi gerektiğine işaret etti.

- "Dünyada yeni psikoaktif madde sayısı yüzde 41 oranında arttı"

Afganistan'da eroin probleminin yanı sıra amfetamin, metamfetamin ve yeni psikoaktif maddelerin uluslararası toplum sağlığını tehdit ettiğine değinen Zaimoğlu, ülkedeki yeni psikoaktif madde sayısının yüzde 41 oranında arttığını belirtti. Zaimoğlu, bu maddelerle mücadele edebilmek için yeterli bir hukuki zemine ve daha fazla çabaya ihtiyaç olduğunu kaydetti. Zaimoğlu, uyuşturucu üretiminin bölgedeki yasa dışı terör örgütlerine finans kaynağı sağladığına işaret etti. 

Uyuşturucuyla sınıraşan bir mücadele yaklaşımının benimsenmesi gerektiğini söyleyen Zaimoğlu, "İrtibat ağları, operasyonel toplantılar ve bilgi değişimi uygulamaları yapılmaya başlandı. Kaçakçılar rotaları boyunca yer alan ülkeler ve uyuşturucuyla mücadele alanında faaliyet gösteren kuruluşlar, irtibat ağları aracılığıyla mücadeleye küresel ve bütüncül bir boyut kazandırabilmektedir" dedi.

- "Türkiye 2012'de en fazla eroin yakalanan ülke oldu"

Türkiye'de 2012 yılında 13 ton 300 kilo eroin maddesi ele geçir ifade eden Zaimoğlu, bu rakamla Türkiye'nin 2012 yılında dünyada en fazla eroin maddesi yakalayan ülke olduğunu kaydetti. 

Ortak operasyon ve kontrollü teslimat uygulamaları sonucunda önemli yakalamalar yaptıklarını anlatan Zaimoğlu, şöyle konuştu:

"Günümüze kadar bilgi değişim kanalları kullanılarak 129'u kontrollü teslimat, 135'i operasyonel bilgi değişimi olmak üzere toplam 264 uluslararası uyuşturucu operasyonu yapıldı. Gürcistan'a verdiğimiz bilgilerle Gürcistan polisi bir tır içine gizlenmiş 116 kilogram eroin, Azerbaycan'a verdiğimiz bilgilerle Azerbaycan polisince bir tırda 26 kilogram eroin, Ukrayna'ya verdiğimiz bilgiler sayesinde Ukrayna polisince 53 kilogram eroin yakalandı. 2013 yılında ABD, İngiltere, İtalya, Kanada ve Hollanda gibi bir çok ülkeyle 19 ortak operasyon ve kontrollü teslimat gerçekleştirdik ve bu operasyonlarda büyük miktarda eroin, esrar, kokain ele geçirildi. Bilgi değişimi ve kontrollü teslimatın önemi bu örneklerle açıkla görülüyor."

Zaimoğlu, Afganistan'daki yabancı askeri unsurların ülkeden ayrılmasını izleyen sürecin, yıllardır huzur ve refaha özlem duyan Afganistan halkı için kolay geçmeyeceğini kaydetti. Zaimoğlu, bu dönemde Afgan halkının yanında olmanın uluslararası toplumun vicdani ve ahlaki sorumluluğu olduğunu vurguladı. 

Afganistan kaynaklı uyuşturucuyla mücadele, irtibat ağları ve bilgi değişimi, ortak operasyonlar ve kontrollü teslimatlar, sınır aşan işbirliği ve 2014 sonrası Afganistan'ı bekleyen olası sorunlar, kurumlararası işbirliğini daha etkin kılmaya yönelik ihtiyaç değerlendirmeleri gibi konuların tartışılacağı toplantı, 2 gün sürecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com