Paris Suikastinde kritik gelişme

Paris Suikastinde kritik gelişme
PKK kurucularından Sakine Cansız'la birlikte Fidan Doğan ve Leyla Söylemez adlı iki kadın PKKlının Ocak 2013'te Paris'te uğradıkları suikastin soruşturması sürüyor.

Reuters'in soruşturmayla bağlantılı dört ayrı kaynaktan doğrulattığı bilgilere göre, Fransa soruşturmada katil zanlısı Ömer Güney'in Türkiye bağlantılarına ilişkin kanıtlara ulaşmış durumda. Fransız savcı Türkiye'ye bilgi için resmi başvuru hazırlığındayken, Fransa ile Türk yargısı arasında ciddi kopukluklar nedeniyle soruşturmanın aksadığı haberde vurgulanıyor.

Reuters'in İstanbul muhabiri Ayla Jean Yackley ile Paris muhabiri Nicolas Bertin'in haberine göre, soruşturma sonunda toplanan yeni kanıtlar, Temmuz 2013'te dosyaya girdi. Kanıtlar zanlı Ömer Güney'in Türkiye'ye Ağustos, Ekim ve Aralık 2012 olmak üzere üç seyahat gerçekleştirdiğini, cinayetten önceki aylarda üzerine kayıtlı beş cep telefonuyla Türkiye'yle onlarca telefon görüşmesi yaptığını ortaya koyuyor.

Öte yandan Güney'in avukatı Anne-Sophie Laguens, Güney'in Türkiye seyahatleri konusunda kendisinin de bazı yanıtlar beklediğini belirtiyor. Güney ise ifadesinde, Türkiye'ye eş bulmak için gittiğini, biletleri ise Fransa devletinden edindiği engelli ödemelerinden aldığını söylemişti.

TÜRK YETKİLİLER GÖNÜLSÜZ

Maktullerin ailelerinin avukatı Jean-Louis Malterre, bu seyahat ve görüşmelere ilişkin ayrıntıların soruşturma için çok önemli olduğuna, cinayetin dış bağlantısı olup olmadığının böyle anlaşılabileceğine dikkat çekiyor ve Türk yetkililerin işbirliği olmaksızın bunların aydınlatılamayacağını ekliyor.

Buna karşılık Türkiye hükümeti soruşturmada işbirliği konusunda oldukça gönülsüz. Türk medyasında, Güney'in Türk gizli servisiyle bağlantılı olduğu iddalarını aktaran Reuters, iddiaları araştıran savcının henüz hiçbir yorum yapmadığına dikkat çekiyor. Ayrıca Adalet Bakanlığı'nın Fransa'dan gelen işbirliği taleplerine yanıt vermekte geciktiği de bilgiler arasında. Güney'in daha önce yaşamış olduğu Hollanda ve Almanya'ya yapılan benzer başvuruların yanıtları gelmişken Türkiye'yle benzer bir bilgi trafiği sağlanabilmiş değil. Fransız polisi, Türk yetkililerin Güney hakkındaki biyografik bilgileri paylaşmalarına rağmen, Fransız savcının hâlâ yanıtlanmasını beklediği sorular bulunuyor.

 SAVCININ DOSYALARI ÇALINDI

Reuters'in vurguladığına göre, soruşturmayı aksatan tek taraf Türkiye değil. Müdahil avukatlar, Ömer Güney hakkındaki soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcısı'nın Ağustos ayında Fransa'yı ayrıntılı bilgileri paylaşmamakla suçlaması bu konuda tek kuşkulu nokta değil. Maktul ailelerinin avukatı Comte, cinayet günü Güney'in kullandığı arabayı arayan Fransız terörle mücadele ekibinin Türkiye'ye seyahat damgalı pasaportla birlikte kuru temizlemeci faturası bulduğunu, ama bu faturanın kaybolduğunu ve bir ay sonra soruşturmaya dahil edilebildiğini belirtiyor. Ayrıca kısa süre önce, soruşturmayı yürüten savcı Jeanne Duye'un evine hırsız girmiş ve dosyaların bulunduğu bilgisayarı çalınmış olması da kuşkuları pekiştiriyor.

Haberde, iki taraf avukatlarının da, NATO müttefiki olan bu iki devlet arasındaki politik hesaplar nedeniyle soruşturmanın sürüncemede kalmasından kaygıları dile getiriliyor.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Adalet Bakanlığı, Paris’te öldürülen 3 kadınla ilgili olarak Fransız yargısının taleplerinin Türkiye tarafından karşılanmadığı iddialarını yalanladı.

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı ajanslarda, “Paris’te öldürülen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı üç kadınla ilgili olarak, Fransa yargısının adli yardım taleplerinin karşılanmadığının” iddia edildiği anımsatıldı. Açıklamada, bugün itibariyle, Fransız yargı mercilerinden Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı’na veya Türk yargı kurumlarına iletilmiş herhangi bir adli yardım talebinin bulunmadığı kaydedildi.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com