Paris'e İzmir çıkarması

Paris'e İzmir çıkarması
EXPO 2020'ye aday olan İzmir, Paris'teki OECD binasında düzenlenen Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Kurul toplantısında, adaylık süreci içindeki ikinci sunumunu gerçekleştirdi.
Defne Samyeli'nin sunduğu programda konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'nin sağlıkta yaşadığı hızlı değişimi, gelinen noktayı ve hedefleri anlattı. Akdağ, şöyle konuştu:
 
''Türkiye, zamanın, kültürlerin ve kıtaların tarihi bir kesişim noktası. Ve biz bu yolculuğumuza gelecekte de devam etmek için birlik olmak adına EXPO 2020'yi İzmir'de yapmak istiyoruz. EXPO 2020 ile herkesin hayatında sağlığın önemi ile ilgili farkındalık yaratmaya yardımcı olmak istiyoruz. Biz, bugün sizlerle paylaşmama izin verdiğiniz gibi daha nice başarı hikayeleri duyacağımız ve birbirimizden birçok şey öğreneceğimiz bir küresel topluluk yaratmak istiyoruz.Biz, 'Herkes için Sağlık'ın hayalden gerçeğe dönüşebileceğine inanıyoruz. EXPO 2020'nin İzmir'de yapılmasının sadece kendi bölgemiz için değil, bütün küresel toplum için bu hedefe varmamızda bize yardımcı olacağına inanıyoruz.''
 
İzmir'in rüyası
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ise ''Herkes İçin Sağlık'' temasının ''İzmir'in rüyası'' olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, “İzmir'in bir rüyası var. Herkes için sağlık. Gelecek nesillerin daha sağlıklı olması için tüm ülkeleri biraraya getirmeyi ve dev bir platform olmayı istiyor. Bu nedenle EXPO 2020'ye ev sahibi olmayı çok istiyoruz. İzmir ikinci kez aday olan deneyimli bir kent. Altını çizerek söylüyorum. 2015 adaylığından beri odağımız hiç değişmedi. EXPO hep İzmirlilerin gündeminde oldu. Sadece kentimizin yerel yönetimleri değil, sivil toplum kuruluşlarından medyaya kadar hepimiz EXPO'ya inanıyor ve destekliyoruz. 

İzmir'e EXPO'yi getirmek için canla başla çalışıyoruz. Hükümetimizin EXPO'ya desteğinin her alanda en yüksek düzeyde olduğunu düşünüyoruz. EXPO'nun yapılacağı alanımız İnciraltı, hem tema, hem seçtiğimiz bölgenin doğal yapısı bakımıyla en güzel EXPO alanı olacak. Geçen gün bu alanın EXPO'ya tahsisine ilişkin yasa onaylandı. Hem İzmirlilerin hem uluslararası ziyaretçilerimizin kolaylıkla ulaşabileceği bir lokasyon. İçinde sağlık merkezi bulunan doğal bir parka dönüştürme projemiz var. Rahat trafiği ve kolay ulaşma imkanıyla herkese tatil kıvamında bir EXPO vaat ediyorum. Her ziyaretçiyi de ailede dostumuz gibi ağırlayacağımızı taahhüt ediyorum. Çünkü İzmirliler misafirperverdir. İzmir'in bu rüyasını gerçekleştirmek için sizlerden destek istiyorum." 
dedi.
 
Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas ise ''Katolik bir ailenin çocuğu olarak şunu söyleyebilirim ki, İzmir tam bir hoşgörü cenneti'' dedi.
 
Mehmet Öz
 
Sunumda ünlü Türk doktor Mehmet Öz de bir konuşma yaptı.İnsanlığın en önemli konusu olan sağlığın uluslararası bir sorun olduğunu belirten Öz, EXPO ile günlük hayatların çok daha sağlıklı bir hale getirilebileceğini belirtti. Öz, ''İzmir ve İzmirliler binlerce yıl öncesine dayanan bir sağlıklı yaşam geleneğine sahipler. İzmir, dünyanın sağlık problemlerine çözüm bulmak için bütün dünyayı bir araya getirecek mükemmel bir platform olabilir. Bizler ancak problemlerimizi ve çözümlerimizi paylaşarak ve işbirliği yaparak hayatlarımızı daha sağlıklı bir hale getirebiliriz'' dedi. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com