Parisli kadınlar pantolon giyebilecek

Parisli kadınlar pantolon giyebilecek
Avrupa'nın merkezinde garip bir yasağa son verildi. Parisli kadınlara topluma açık yerlede pantolon giymelerine resmen izin verildi.

Fransa'da eskiden kalan ancak uygulanmayan bir yasağa son verildi. Paris'te kadınalrın pantolon giyme yasağı kaldırıldı. Konu ile ilgili karar Fransız Kadın Hakları Bakanı Najat Vallaud-Belkacem tarafından alındı.

1800 yılında çıkarılmış konu ile ilgili kanun kadınlara sadece özel izin sahip olmaları ya da bisiklete veya ata binme halinde pantolon giyme hakkı veriyordu. Parisli bir kadın bu hükmü ihlal etse polis tarafından gözaltına alınabilirdi. Uygulamada ise bu kanun uzun zamandır işletilmiyordu.

Daily Telegraph'ın haberine göre temmuz ayında muhafazakar parti UMP'nin bir milletvekili olan Alain Houpert Bakan Vallaud-Belkacem'e bu kanunu yürürlükten kaldırıp kaldırmayacağını sormuştu. 31 Ocak tarihinde Bakan bir yönetmelik hazırlayarak "kadın erkek eşitliğine aykırı olduğu ve Avrupa Birliği düzenlemelerine atıfta bulunarak pantolon yasağının kaldırıldığını" belirtti.

Dünyada hala çok sayıda garip yasaklar var. İngiltere’de zarfa hükümdarın resmini içeren pulun başaşağı yapıştırılması ciddi bir hata olarak kabul edilir, bu neredeyse devlete ihanet ile denk tutulur, parlamento üyelerinin ise şövalye zırhları ile avam kamarasına girmesi yasaktır.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com