Paris'te Nijerya Güvenlik Zirvesi

Pariste Nijerya Güvenlik Zirvesi
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande:

PARİS (AA) - Fransa Cumhrubaşkanı François Hollande, Nijerya'daki güvenlik sorunuyla ilgili uluslarlarası bölgesel bir eylem planı oluşturma çağrısında bulundu.

Fransa'nın ev sahipliğinde Paris'te düzenlenen başta Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan olmak üzere Benin, Kamerun, Nijer ve Çad liderlerinin katıldığı Nijerya Güvenlik Zirvesi'nde Boko Haram'a karşı ortak bir eylem planı kararı alındı.

Cumhurbaşkanı Hollande, başta Boko Haram olmak üzere Afrika'da güvenliği tehdit eden her terörist unsurla savaşmak için harekete geçmek gerektiğini söyledi.

Okullara saldıran, sosyal hayatı tehdit eden Boko Haram'ın hem batı, hem de orta Afrika'nın en büyük sorunu oduğunun altını çizen Hollande, örgütün bölge ülkeleri tarafından etkisiz hale getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Hollande, Boko Haram'la başta El Kaide olmak üzere birçok başka terör örgütünün de işbirliği yaptığını dile getirirken, örgütün ciddi bir finansman ve silah desteği aldığını belirtti.

- "Uluslararası bir eylem planında karar kıldık"

Fransız Cumhurbaşkanı Hollande, Boko Haram'ın eylemlerini Nijerya'da tek başına sürdürmediğine dair somut delillerin olduğunu kaydederek, bu terör tehditine karşı ortak bir eylem planı hazırladıklarını bildirdi.

"Orta ve uzun vadede, bölgesel ve uluslararası bir eylem planında karar kıldık. Bu eylem planı, bölge ülkeleriyle bilgi alışverişi, ortak bir istihbarat sistemi, atılacak adımların koordinasyonu ve sınırların kontrolünü kapsıyor" ifadelerini kullanan Hollande, bölgede Fransız askeri konuşlandırmaya da gerek olmadığını dile getirdi.

- "Boko Haram'a savaş açtık"-

Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan ise zirveye ev sahipliği yaptığı için Fransa ve Cumhurbaşkanı Hollande'a teşekkür ederek, şu an tamamen kaçırılan kızları bulmaya odaklandıklarını söyledi.

Afrika'nın başını ağrıtan Boko Haram tehditine karşı hep beraber savaşmaları gerektiğine dikkati çeken Jonathan, Nijerya olarak ellerinden geleni yaptıklarını bildirdi.

Zirveye katılan Kamerun Devlet Başkanı Paul Biya da, "Boko Haram'a savaş açtık" ifadesini kullanırken, Çad Devlet Başkanı İdris Deby bölgeyi ele geçiren bu teröristlerle mücadele edeceklerinin altını çizdi.

Benin Cumhurbaşkanı Thomas Boni Yayi ise dini tahammülsüzlüklerin Afrika kıtasında yeri olmadığını ve bu bağlamda bölge ülkeleri olarak ortak adım atmaya karar verdiklerini ifade etti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com