Paris'te Roman avı

Paris'te Roman avı
Fransa İçişleri Bakanlığı, başkent Paris'te suç işleyen Romanlara yönelik geniş çaplı operasyon başlattı.

Şehrin turistik meydanındaki Romanlara yönelik operasyonu İçişleri Bakanı denetledi. Bakan, suç işledikleri tespit edilen Romanların derhal ülkelerine geri gönderileceğini söyledi.

Fransa İçişleri Bakanlığı, başkent Paris'te suç işleyen Romanlara yönelik geniş çaplı operasyon başlattı.

DERHAL ÜLKELERİNE GÖNDERİLECEKLER

İçişleri Bakanı Claude Gueant, suç işledikleri tespit edilen Romanların derhal ülkelerine geri gönderilmeleri için gerekli yasal işlemlerini başlatılacağını açıkladı.

Paris'in ünlü turistik Champs-Elysees meydanında sürdürülen polis operasyonlarını denetleyen Fransız bakan, basına yaptığı açıklamada, ''yankesicilik, sahte ve kaçak mal satışı gibi suçlardan Paris mahkemesinde yargılananların yüzde 10'unun Roman olduğunu'' söyledi.

YARISI 18'DEN KÜÇÜK

Fransız bakan, mahkemeye sevk edilen bu kişilerin yarısının 18 yaşından küçük olduğunu bildirdi.

Bu yılın yedi ayında 4800 Roman hakkında adli soruşturma açıldığını belirten Gueant, bu rakamın, geçen yılın aynı döneminde sadece 2500 civarında olduğuna dikkati çekti.

Gueant, Romanların bu süre içinde başkentte işledikleri suçlarda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 72 oranında artış görüldüğünü sözlerine ekledi.

Fransa'da İçişleri Bakanlığının, geçen yıl Romanları toplu şekilde sınır dışı etmesi, AB Komisyonu ve ülkedeki insan hakları derneklerinin sert tepkisine yol açmıştı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com