Parkinson hastaları Yıldız Parkı'nda "Tai Chi" yaptı

Parkinson hastaları Yıldız Parkında Tai Chi yaptı
Parkinson Hastalığı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tokçuer:

İSTANBUL (AA) - Parkinson Hastalığı Derneği, parkinson hastalığında, erken teşhisin ve egzersizin önemine dikkati çekmek için Yıldız Parkı'nda "Hareket" temalı bir etkinlik gerçekleştirdi.

Dernek tarafından 11 Nisan Dünya Parkinson Hastalığı Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe, hastalar, hasta yakınları ve hekimler katıldı. "Parkinson'da sağlam adımlar için küçük hareketler" ve "Parkinson'a karşı birlikte yürüyoruz" sloganı ile çeşitli egzersizlerin gerçekleştirildiği etkinlikte, hastalar Tai Chi eğitmeni Harun Soydan eşliğinde de hareketler yaptı. 

Dernek tarafından etkinlik için Yıldız Parkı'ndaki Çadır Köşkü alanını tahsis eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile katkıda bulunan diğer kişi ve kurumlara sertifika verildi. 

Parkinson Hastalığı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Bora Tokçuer, etkinlik hakkında AA muhabirine bilgi verdi. 

Parkinson hastalığının yüzde 5- 10 gibi oranlarda gençlerde görülmesine karşın, aslında ileri yaş hastalığı olduğunu belirterek, "Toplumumuzda da güzel bir şey, yaşlılarımız daha uzun yaşıyor. Ömür uzadıkça parkinson hastalığını daha çok görür ve tedavi etmek durumunda kalır olduk" dedi.

Hastalığın tedavisi için dünyada çeşitli araştırmaların sürdüğünü dile getiren Tokçuer, yıllardan beri dernek olarak bilinçlendirme kampanyaları yürüttüklerini anlattı. 

Tokçuer, hastalığın ilaçla tedavi edilebildiğini belirterek, "Amacımız hastaların kendilerindeki belirtileri erken fark ederek hekime başvurmaları ve uygun tedaviye bir an önce başlamaları. İlaçlar, belirtileri hafifleten, hastayı günlük yaşamda rahatlatan, işini gücünü görmesini sağlayan tedaviler. Her ne kadar hastalığı durdurmuyorsa da hastalık gidişini biraz daha ılımlı ve yumuşak hale getirdiklerini söylemem gerek. Bu nedenlerle ilaç tedavisini önemsiyoruz. Hastalarımızın düzgün kontrollerle hekimlerine başvurarak tedavideki değişiklikleri yaptırmalarını öneriyoruz" diye konuştu.

- Egzersiz tedavide önemli

Etkinliği, egzersizin parkinson hastalığındaki önemine dikkati çekmek üzere düzenlediklerini kaydeden Tokçuer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Polikliniklerimizde hastalarımıza bir takım hareketler yapmalarını öneriyoruz. Birlikte çalıştığımız fizyoterapistler tarafından egzersiz çalışmalarına girmelerini de sağlıyoruz. Ancak bunun bir yaşam şekli olması gerektiğine dikkati çekmek istiyorum. Egzersiz kişilerin duruşunu, dengesini düzeltiyor. Yaptığımız bedensel faaliyetler, beyin hücrelerimiz veya oradaki bağlantılar üzerine de olumlu etki yapıyor. Yani egzersiz yapan bir parkinson hastasında, hastalık belki hafif, orta evrelerde kalabilir, ileri evreye geçmez ya da denge bozulmadan, bastonsuz, bağımsız yaşamak mümkün olabilir."

Tokçuer, 5-10 yıl içinde hastalığı duraklatacak, hatta onaracak tedavileri de beklediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com