Parkinson hastasına konuştura konuştura beyin pili taktı

Parkinson hastasına konuştura konuştura beyin pili taktı
Medicalpark Göztepe Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Akın Akakın, parkinson hastası 65 yaşındaki Fatma İncik'e uyguladığı "beyin pili ameliyatı" görüntülerini AA ile paylaştı

İSTANBUL (AA) - HANİFE SEVİNÇ - Medicalpark Göztepe Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Akın Akakın, 65 yaşındaki parkinson hastası Fatma İncik'e konuştura konuştura beyin pili taktı.  

Akın Akakın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Michael J. Fox, Muhammed Ali, Salvador Dali ve Bülent Ecevit gibi pek çok ünlünün pençesine düştüğü parkinson hastalığının tedavisinde en etkili yöntem olan beyin pili uygulamasının dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sıkça kullanıldığı söyledi.

Yardım almaksızın yemek yiyemeyen, düğmesini ilikleyemeyen hastaların, beyin pili ameliyatının ardından özgürlüklerine kavuştuğunu belirten Akakın, bu ameliyatın hastalar tarafından sıklıkla tercih edilir hale geldiğini anlattı. 

Bu operasyonda beynin içinde tespit edilen sorunlu bölgeye iki elektrot ile göğüsten cilt altına da bir pil yerleştirildiğini belirten Akakın, cilt altından geçirilen uzatma bağlantılarıyla elektrotların pile bağlandığını anlattı.

- "Sorunlu bölgeyi tespit için uyanık kalmak şart"

Sistemin tamamen kapalı ve dışarıdan görülmediğini aktaran Akakın, şu bilgileri verdi:

"Bu yöntemde 6 saatlik ameliyatın 3-4 saatlik bölümünde hasta uyanık oluyor ve hasta konuşturuluyor. Amaç, hastalıktan sorumlu hücrelerin yerini bulmak. Bunun için de ameliyat, hastayı uyanık tutarak yapılıyor. Bu sayede hastanın tepkilerini ölçerek sorunlu bölgeye ulaşılması kolay oluyor. Ameliyat esnasında hastayla konuşmanın yanı sıra hastadan elini kaldırması, birden ona kadar sayması, gösterdiğimiz işaret ve renklerin neler olduğunu söylemesi gibi bazı istekler olur. Bu teknik sayesinde beynin haritasını en sağlıklı biçimde çıkarmak mümkün oluyor." 

Yöntemin başarı oranının yüzde 80'leri bulduğunu belirten Akakın, dünyada 20 yıldır uygulanan yöntemin Türkiye'de de SGK kapsamında olduğunu kaydetti.

- Ameliyat görüntüleri AA ile paylaşıldı

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Akın Akakın, ameliyat ettiği 65 yaşındaki Fatma İncik'in görüntülerini AA ile paylaştı. 

Görüntülerden, doktorun muayene ettiği İncik'in yürümekte güçlük çektiği, kendi etrafında 11 adımda dönebildiği, ellerinde titreme olduğu görüldü.

Ameliyathaneye uyanık halde giren İncik'in başı lokal anesteziyle uyuşturuldu. Bu sırada hastaya verilen bazı emirleri yerine getirip getirmediğine bakıldı. İncik'in eline ağırlık vererek kolunu kaldırması, elini tüm gücüyle sıkması, ayakları kaldırması, sayı sayması istendi, kaç çocuk sahibi olduğu, nerede oturduğu gibi sorular yöneltildi. İncik'in de bu sorulara ve komutlara yanıt verdiği görüldü. 

Bu şekilde hastanın sorunlu bölgesinin tespitinin yapılmasının ardından pilin takılması için İncik, genel anesteziyle uyutuldu ve pil takıldı.

Yrd. Doç. Dr. Akın Akakın, hastanın durumunun gayet iyi olduğunu ve rahatsızlığının büyük ölçüde sona erdiğini bildirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com