Parkurun "köylü sultanları"

Parkurun köylü sultanları
Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Gayda köyünde eğitimlerini sürdüren kız çocukları, atletizmde elde ettikleri başarıyla adlarından söz ettiriyor

BİTLİS (AA) - YUNUS OKUR - İBRAHİM YALDIZ - Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Gayda köyünde eğitimlerini sürdüren kız çocukları, atletizmde başarıdan başarıya koşuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kız çocuklarının okullaştırılması amacıyla başlatılan kampanyalarla ailelerinin ikna edilmesi sonucu eğitime dahil olan kız çocukları, derslerinde ve katıldıkları sportif etkinliklerde önemli başarılara imza atıyor.

Aileleri ikna edilerek okula kazandırılan kızlar, derslerinin yanı sıra sportif faaliyetlerde de gösterdikleri başarıyla hem ailelerine hem de öğretmenlerine haklı gurur yaşatıyor. 

Okullararası kros yarışmalarında il ve bölge dereceleri yaptıktan sonra Türkiye şampiyonasına katılan Hizan 75. Yıl İMKB Abidin İnan Gaydalı Kız Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencileri, elde ettikleri üçüncülük derecisiyle göz doldurdu.

Gayda köyündeki okulun spor salonunda ve toprak parkurda antrenmanlarını sürdüren öğrenciler, gelecek yıl yapılacak şampiyonada birinci olmak için idmanlarına ara vermeden devam ediyor.

Okul müdürü Muhtullah Bingöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kız çocuklarının derslerinin yanı sıra sportif, kültürel ve sosyal faaliyetlerde de önemli başarılara imza attığını belirterek, sportif faaliyetlerin aynı zamanda öğrencilerin sosyalleşmesini ve kendilerini daha rahat ifade etmelerini sağladığını söyledi.

Kızların gösterdiği başarının okuldaki diğer kızlara da örnek olduğunu vurgulayan Bingöl, şöyle konuştu:

"Tabii ki okulumuzdaki kızların böyle sportif bir faaliyette başarı göstermeleri önemli bir husus. Çünkü aileler, bırakın kızlarının sportif faaliyetlere katılmasını, okula gönderilmelerine bile sıcak bakmıyordu. Kızların okula gönderilmesinde ciddi sıkıntılar var. Bu kapsamda onları okula kazandırmak için ikna ekibi oluşturduk. Bu şekilde kız çocuklarını bir taraftan okula kazandırıyoruz bir taraftan da sosyal kültürel ve sportif faaliyetlere yönlendiriyoruz. Bu faaliyetlerde başarıyı yakalamak çok önemli. Buna ailelerin destek vermesi de bizim için ayrı bir önem taşıyor. Aileler destek verince bu defa başarı kaçınılmaz oluyor. Kızlarımızı okulumuzun adını Türkiye'ye duyurdukları için tebrik ediyorum."

Öğrencilerden Özlem Sutlu ise atletizm takımının 6 kişiden oluştuğunu ve yarışmalara takım olarak çok iyi hazırlandıklarını bildirerek, takım halinde bölgede derece yaptıktan sonra Mersin'de yapılan Okullararası Kros Türkiye Birinciliği yarışmasında da Türkiye 3'üncüsü olmalarının mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Bölgede kız çocuklarının okula gönderilmemesinin toplumun kanayan yarası olduğuna dikkati çeken Sutlu, kendisi de dahil olmak üzere aileleri ikna edilerek eğitime kazandırılan öğrencilerin böyle bir başarı göstermesinin önemli olduğunu kaydetti.

Sutlu, ailelerinin desteğini arkalarında hissetmenin başarılarını artırdığına değinerek, "Ailemiz hem bizi okula gönderdi hem de atletizme katılmamızda bize destek oldu. Ailemizin desteğini alarak başarılı olunca çok güzel duygular yaşıyoruz. Bitlis'te il birincisi olduk. Diğer illere gittik ve bölge yarışmalarına katıldık. Orada da derece yapınca daha sonra Türkiye finallerine katılmaya hak kazandık ve Türkiye 3'üncüsü olduk. Biz takımdaki arkadaşlarla başarıdan başarıya koşuyoruz. Şimdi hedefimiz Türkiye birincisi olmak" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com