Parlamentodan "başkanlık" geçmez

Parlamentodan "başkanlık" geçmez
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemine ilişkin, "Bu parlamento, rejim değişikliğinin altına imza atmaz; bu parlamentoda, bu sistem geçmez" dedi.
Karaman beldesinde partililerce karşılanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çay içtiği kahvehanede gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu şöyle dedi:
 
"AKP'nin son seçim beyannamesine bakın, son seçim beyannamesinde 'anayasa kısa ve öz olmalı, erkler ayrılığı dikkate alınmalı, parlamenter sistem güçlendirilmelidir' diyor.
 
Bunu söyleyerek halktan oy aldı. Halka gidip 'ben başkanlık sistemini getireceğim' diye söyledi mi? Söylemedi. Şimdi getiriyor, ne demiştim? Yalan söyleyenden başbakan olmaz." 
 
Kılıçdaroğlu, "Parlamenter sistem' diyorsunuz, halka öyle gidiyorsunuz, sonra getiriyorsunuz başkanlık sistemini, tepki geliyor, yarı başkanlık sistemi... Bu parlamento, rejim değişikliğinin altına imza atacak parlamento değildir.
 
Başkanlık sistemi Recep Bey içindir, bu parlamentoda bu sistem geçmez. Recep Tayyip Erdoğan değil, kim gelirse gelsin geçmez" ifadesini kullandı.(IUK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com