Parmağının tendonları bacağına nakledildi

Parmağının tendonları bacağına nakledildi
Bolu'da aşil tendonları kopan kadın, baş parmağından yapılan nakille sağlığına kavuştu

BOLU (AA) - Bolu'da aşil tendonları kopan 46 yaşındaki Kezban Sönmez, baş parmağından yapılan nakille sağlığına kavuştu.

Ameliyatı gerçekleştiren Ortepedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Şükrü Levent Uçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ayak bileğini oynatamayan ve ağrı şikayetiyle gelen hastanın sol ayak bileğindeki aşil tendonunun yırtıldığını tespit ettiklerini söyledi.

Hastaya başka bir merkezde "kortizyon enjeksiyonu" yapıldığını, operasyonun üzerinden iki ay gibi uzun zaman geçtiğini ifade eden Uçar, Sönmez'in kontrollerin ardından tedaviye alındığını aktardı.

Uçar, aşil tendonu kemiğe tutunan noktadan koptuğu için birbirine dikilemediğini anlatarak, şunları kaydetti:

"Kortizyon enjeksiyonu nedeniyle de tendonun kemiğe yapışma yerinde ciddi dejenerasyon ve beslenme bozukluğu meydana gelmişti. Bu nedenle de o kasın geri çekilerek, arasında 5-6 santimetreden fazla boşluk oluştuğunu, kemiğe kadar uzanamayacak şekilde geri kaçıp, kısaldığını tespit ettik. Bunun üzerine tendon transferiyle bu ameliyatı gerçekleştirmeye karar verdik. O tendonun dejenere olmuş kısımlarını da temizledikten sonra tendon iyice kısaldı. Bunun üzerine ayak baş parmağını aşağı çeken 2 tendondan uzun olanını yukarı transfer ederek, o kasın boyunu uzatarak, özel ameliyat gerçekleştirdik."

- "Bu, çok nadir gerçekleştirilen bir operasyon"

Ameliyatın güzel geçtiğini, hastanın sağlığına kavuştuğunu ve ağrılarının dindiğini kaydeden Uçar, ayağında alçı bulunan hastaya ayağa kalktıktan sonra özel kamalı ayakkabılar verileceğini ve yavaş yavaş ayak bileğini düz basabilecek hale geleceğini dile getirdi.

Bu tarz bir ameliyatın her zaman yapılmadığını vurgulayan Uçar, "Bu, çok nadir gerçekleştirilen bir operasyon. Aşırı tendon yırtıklarında genelde tendon transferi mutat kullanılan bir şey değil. Uç uca dikilecek bir güdük vardır mutlaka. Bu hastamızda tam kemiğe yapışma yerinden koptuğu için zaten 'ankor' dediğimiz, özel ipli vidalarla tutturmak gerekiyordu. Uç uca gelmeyince mecburen başka yerden bir kasın tendonunu alıp, oraya transfer etmek durumunda kaldık" ifadesini kullandı.

Kezban Sönmez ise ameliyatın ardından ağrılarının dindiğini belirterek, "Önceki gittiğim doktorlar, 'dizlerimin sıvısı bitmiş' dedi. Daha sonra bir doktor, 'o bölgeye iğne yapalım' dedi. Bir dizime iğne yapıldı. Daha sonra da bilek kısmına iğne yapıldı. İğnelerden donra bacağım şişti ve kısmen morardı. Daha sonra tedavi için fizik tedaviye gittim ve iyileşemedim. Diğer hastanelerde yapılan tedaviler sonucunda bacağımın oyulduğunu gördüm. Daha sonra da buraya geldim" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com