Partiler revizyona gitti, eski vekiller sınıfta kaldı

Partiler revizyona gitti, eski vekiller sınıfta kaldı
Partilerin merakla beklenen milletvekili aday listeleri dün açıklandı. AK Parti, CHP ve MHP'nin mevcut Eskişehir milletvekillerinden hiçbiri aday listelerinde yer bulamadı.

Partilerin merakla beklenen milletvekili aday listeleri dün açıklandı. AK Parti, CHP ve MHP'nin mevcut Eskişehir milletvekillerinden hiçbiri aday listelerinde yer bulamadı. Bakanlığı döneminde Eskişehir'e büyük hizmetler sunarak AK Parti adına kente hareketlilik getiren eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile iki dönem Eskişehir'den milletvekili olan TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan, başvuru yapmasına rağmen bu kez aday gösterilmedi. İki dönem milletvekilliği, 21. dönemde devlet bakanlığı yapan CHP'li Tayfun İçli de başvurmasına rağmen listelerde yer almayan isimler arasında kaldı.
Eskişehir'de 2007 Genel Seçimleri sonucu AK Parti 3, Cumhuriyet Halk Partisi 2, Milliyetçi Hareket Partisi 1 milletvekili çıkarmıştı. AK Parti Eskişehir milletvekillerinden ve eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yeniden aday adayı olmadı. Sağlık sorunları gerekçe gösterilerek bakanlık görevinden alındıktan sonra İstanbul'da kabuğuna çekilen Unakıtan, bu kez adaylık başvurusunda bulunmadı. 2007 seçimlerinde Başbakan Erdoğan tarafından Eskişehir'den aday gösterilen Unakıtan, Maliye Bakanlığı sırasında kente getirdiği hizmetlerle AK Parti adına şehirde olumlu bir hava oluşturmuştu. Eskişehir'de hükümet tarafından yapılmakta olan hali hazırdaki çalışmaların Unakıtan'ın döneminde başlamış olması dikkat çekiyor.
İlk kez 2007 seçimlerinde milletvekili seçilen Emin Nedim Öztürk ve iki dönem üst üste milletvekili seçilen Murat Mercan AK Parti'den yine aday adaylığı başvurusunda bulunmuşlardı. TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün öğrencilik yıllarında üniversiteden arkadaşı olan Mercan, istemesine rağmen bu kez listelerde yer bulamadı.
CHP'de adaylığını açıklayan Tayfun İçli de listede yer bulamayan vekillerin arasında yer aldı. 21. Dönem Ankara Milletvekili olan ve bu süreçte Devlet Bakanı olarak görev yaptı. İçli, Ecevit'in rahmetli olmasının ardından DSP Genel Başkanlığı'na aday olmuştu. Cumhurbaşkanlığına da aday olan İçli, 2007'de CHP-DSP ittifakında DSP'nin listesinden milletvekili seçildi. DSP'de yaşanan krizin ardından partisinden istifa eden ve bir süre bağımsız kalan İçli, iki yıl önce CHP'ye geçmişti. Bu seçimlerde aday adaylığı için başvuruda bulunan İçli, genel merkez tarafından listelerde yer bulamadı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com