Partiler YSK'nın Kararına Karşı Birleşti

Partiler YSK'nın Kararına Karşı Birleşti
GENEL - AKP, CHP ve MHP yetkilileri, T.C. Kimlik Numarası şartıyla ilgili YSK Başkanı Aydın'la görüşecek..
AK Parti ve CHP Grup Başkanvekilleri ile MHP Genel Sekreteri, nüfus cüzdanlarında Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası olmayanların 29 Mart yerel seçimlerinde oy kullanamayacağı yönündeki kararın gözden geçirilmesi için YSK Başkanı Muammer Aydın ile görüşecek.

AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün, seçmenin kimliğini belirleyen belgelerin, Seçim Kanununun 87. maddesinde, "Nüfus cüzdanı veya üzerinde vatandaşlık numarası bulunan diğer kimlik belgeleri" şeklinde nitelendirildiğini söyledi.

YSK'nın, nüfus cüzdanını da üzerinde vatandaşlık numarası bulunması gereken belgelerden saydığını ifade eden Ergün, şöyle konuştu:

"Halbuki, 87. maddede konu çok açık. YSK, kararını bu çerçevede gözden geçirerek, hiç olmazsa, nüfus cüzdanlarını kabul etmeli. Bir çok vatandaş, henüz nüfus cüzdanını değiştirmiş değil. Nüfus idareleri 24 saat çalışma kararı aldı. Ancak, çok büyük yoğunluk var. Bu yoğunluk ne kadar giderilirse giderilsin, bütün vatandaşlar nüfus cüzdanlarını değiştirme imkanına sahip olamayacak. Belki, bir kaç milyon kişi oy kullanamayacak noktaya gelecek. Bu açıdan, YSK'nın kararını bir kez daha gözden geçirip geçiremeyeceğini, sayın başkanla 3 partinin temsilcileri olarak yarın görüşeceğiz"

Nihat Ergün, YSK Başkanı Aydın ile yarın saat 11.00'de biraraya geleceklerini ifade etti.

Görüşmeye, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay ve MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı katılacak.

(aa)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com