Paşalar Kendilerini Yaktı!

Paşalar Kendilerini Yaktı!
Hükümet tarafından 3 general neden açığa alındı? İşte bu sorunun cevabı...

Cumhuriyet tarihinin en kritik pazarlıklarına sahne olan Ağustos 2010 Yüksek Askeri Şûra'nın (YAŞ) artçı sarsıntıları devam ediyor. Balyoz Darbe Planı iddianamesinde ismi geçen ve bu nedenle Şura'da terfi ettirilmeyen 3 generalin Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) kararıyla bir üst rütbeye atanma girişimi Hükümet'ten döndü. 3 general, bakanların oluruyla açığa alındı. Kararda, "Mahkeme kararı ile terfilerin önüne açılırsa TSK'da iki başlı komuta sıkıntısı yaşanır" endişesi etkili oldu. Üç general görevden el çektirme kararını AYİM'ye götürdü ve işlemin durdurulmasını istedi. 16 Aralık'ta duruşması başlayacak olan Balyoz Darbe Planı davası öncesi Hükümet'ten sürpriz bir karar çıktı. Darbe planı ile bağlantılı oldukları iddiasıyla Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından, Tümgeneral Gürbüz Kaya ile Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu ise Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından açığa alındı. Türk Silahlı Kuvvetler Personel Kanunu'nun 65'inci maddesi uyarınca gerçekleştirilen görevden el çektirme işlemi Genelkurmay'da çok yönlü değerlendirildi. Açığa alma kararı 22 Kasım pazartesi günü gerçekleşti, aynı gün üç generale tebliğ edildi.

İşte Komutanların Sicili

Tümgeneral Halil Helvacıoğlu - Fişleme Yaptı
196 sanıklı Balyoz davasında, "hükümeti cebren iskat veya vazife görmekten men etmeye teşebbüs" suçlamasıyla yargılanan Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, 2001'de albaylıktan tuğgeneralliğe yükseldi. İstanbul'da Jandarma Bölge Komutanı olarak görev yaptığı dönemde, ilçelerde siyasi görüşlere göre fişleme yaptırdığı iddia edilen Helvacıoğlu hakkında, geçtiğimiz temmuz ayında tutuklama kararı verildi

Tümgeneral Gürbüz Kaya - 42 Asker Şehit Oldu
12 askerin şehit düştüğü Gediktepe'de, Başbakan Erdoğan'a çömelerek brifing veren komutan olarak tanındı. Kaya'nın Hakkâri 3. Taktik Tümen Komutanı olarak görev yaptığı dönemde, denetiminde bulunan Aktütün, Gediktepe ve Hantepe'de gerçekleşen 3'ü saldırı 4 olayda 42 asker şehit oldu. Hantepe'de 7 askeri şehit eden mayının askerlerce döşendiğine yönelik Kaya ve Tuğgeneral Zeki Es arasında geçtiği iddia edilen görüşmeye ilişkin bir ses kaydı ortaya çıkmış, Es olay nedeniyle askeri mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Kaya'nın ismi Balyoz davasında tutuklanacak subayların arasında geçiyordu.

Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu - Balyoz Darbesinin Koordinatörü
2005'te kurmay albaylıktan tuğamiralliğe yükselen Gavremoğlu'nun adı, Balyoz Eylem Planı'nda, Yunanistan'la çıkartılacak çatışmanın koordinatörü olarak geçiyordu. Gavremoğlu'nun adı, tutuklanması istenen subaylar arasında yer alıyordu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com