Paşa’nın kesik başını Türkiye’den istediler!

Paşa’nın kesik başını Türkiye’den istediler!
Arnavutluk Başbakanı, ikili görüşmelerde Türkiye'den çok ilginç bir talepte bulundu.

Balkan temasları kapsamında Arnavutluk ve Kosova’ya giden Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Türkiye Arnavutluk Dostluk Grubu Başkanı AKP İzmir Milletvekili Rıfat Sait çeşitli görüşmeler yaptı.
 
Resmi ziyaret esnasında Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, Osmanlıdöneminde kafası kesilerek idam edilen ve kesik başı bir tepside İstanbul’a getirilen Arnavut asıllı Tepedelenli Ali Paşa’nın kafasının Arnavutluk’a getirilmesini istedi.
 
1822 yılında II. Mahmut tarafından idam edilen ve vücudu Arnavutluk’ta olan Tepedelenli Ali Paşa’nın kesilen başından ayrı olarak mezarında duruyor. Paşanın kafası Arnavutluk’a giderse 191 yıl sonra vücuduyla bir araya gelecek.
 
"RESMİ YAZI DA BİR NOTA ŞEKLİNDE ÜLKEMİZE GÖNDERİLDİ"
 
Konuyla ilgili konuşan AKP İzmir Milletvekili ve Türkiye Arnavutluk Dostluk Gurubu Başkanı Rifat Sait, "Arnavutluk Başbakanı Salih Berişa, ilk Türkçe sözlüğümüzün yazarı olan Arnavut asıllı Şemsettin Sami, aynı zamanda Galatasaray Spor Kulübü'nün kurucusu Ali Sami'nin babası Sami Fraşeri'nin (Şemsettin Sami) mezarının Arnavutluk'a nakledilmesi talep etti bizden.
 
Ayrıca Osmanlı'da başı kesilerek idam edilen Tepe Delenli Ali Paşa’nın kellesini de istediler. Çok ilginç bir talep bu. Şemsettin Sami'nin mezarının Arnavutluk'a devir tesliminin ve naklinin istenmesi karşısında biz de bunu not aldık. Bu konuda Arnavutluk tarafının resmi yazısı da bir nota şeklinde ülkemize gönderildi diye biliyorum. Kararı yetkili merciler verecektir, ancak Sami Fraşeri olarak bilinen ve Ali Sami Yen’in babası olan Şemsettin Sami’nin mezarının nakli sağ kalan aile efradının ne düşündüğü de çok önemli, muhtemelen onlara da sorulacaktır" dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com