"Passolig'in Amacı, Havuz Medyasını Kurtarmak!"

"Passolig'in  Amacı, Havuz Medyasını Kurtarmak!"
CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, çarpıcı bir iddiayı dile getirdi. SANSÜRSÜZ HABER'E konuşan Aksürger, passolig'in amacının, "Çalık Grubu'nu kurtarmak" olduğunu öne sürdü.

ÖZEL | SANSURSUZHABER

Mahkeme tarafından yürütmesi durdurulan Passolig uygulaması ile ilgili iddialar bitmiyor... Hükümetin, mahkeme kararına karşı, "biz bu işi yapacağız, geri adım atmayacağız" direnişi, CHP'li Erdal Aksürger'in tepkisine neden oldu. SANSÜRSÜZ HABER'E konuşan Aksünger, "Çalık Grubu'nun operasyonuna, klüplerin de alet edildiğini" savundu. 

ÇALIK GRUBUNUN YILDIZI, AKP DÖNEMİNDE PARLADI

Çalık Holding, AKP  dönemininde hızla yükseldi. Şirketin başında  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak var. Kardeşi Serhat Albayrak da Çalık Grubu’nun medya şirketlerinin  başında yer alıyor.

Özelleştirmeler, TOKİ ihaleleri, iletişim, enerji, medya, tekstil, inşaat gibi birçok alanda büyüyen Çalık'lar  finans alanında da AKTİF BANK adıyla faaliyet gösteriyor. AKTİF BANK ise Passolig ihalesini alan Banka olarak biliniyor. 

ÇALIK GRUBUNA, KREDİ BİLE VERMİYORLARDI!

Aksünger, Çalık Grubu'nun kredibilitesinin çok düşük olduğunu, hatta uluslararası kredi kuruluşlarınca, "kredi verilemez" olarak tanımladığını öne sürdü. "Buna rağmen böyle bir banka Passolig ihalesine girebiliyor, hatta yetmiyor bu işi alıyor, demek ki bu durum önceden tezgahlanmış" yorumu yaptı. Aksünger, Aktif Bank'ın, sadece Passolig ihalesi için alınmış olabileceğini de iddia etti. 

"Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören de, Erdoğan Demirören'in oğlu değil mi, Demirören'in adı da tape'lerde geçiyordu... Bunlar inanılmaz bir tezgahı kurmuş"
diye konuştu. 

TARAFTAR YOLUNACAK KAZ DEĞİL!

"Hükümet ve federasyon birlikte, taraftarı sağmalık inek ve yolunacak kaz gibi görüyor" yorumu yapan Aksünger, şöyle konuştu...

"Bu banka da sırf bu operasyon için alınmış. Havuz medyasına yardım  sağlanmaya çalışılıyor. Ahlaksızca yürütülen bir tezgaha dönüşüyor. Uygulamanın yürütmesi durduruldu, Bakan 'uygulama devam edecek' diyor, yani bu memlekette demokrasi yok mu? 
Tüketici mahkemesi, tüketici aleyhine, taraftar aleyhine bir durum var, mağdur olacaklar' demiş. Uygulama durdurulmuş, 25 Eylül'de dava görülecek. Mahkeme kararına, yürütme uymalı. Hukuku uygulamak için oradalar. 

BURASI MUZ CUMHURİYETİ Mİ?

Ama diyorlarsa ki biz hukuk devleti değiliz. Muz cumhuriyeti yönetiyorlarsa o başka konu. Bundan sonra Danıştay konusu var artık.  Spor Bakanlığı ile ilgili de bir başvuru da var. 
Şu anda uygulama 25 Eylül'e kadar durdurulmuştur. Devam edip etmeyeceğine o gün karar verilecek. Eğer Türkiye bir hukuk devleti ise herkes bu karara uymalı. 

İNGİLTERE'DE MAÇA GİDEN TARAFTAR YÜZDE 40 DÜŞMÜŞ

İktidarın şiddeti önleme yasasının çerçevesi çok sert. İtalya'da bundan hafif önlemler almalarına rağmen, taraftarın maçlara katılımı yüzde 40 düşmüş. böyle uygulamalar yerine kardeşliği, sporu desteklesinler, kaynaştırmayı düşünsünler. Ama klüpler bile böyle düşünmüyor. Taraftarı yolunacak kaz olarak görüyor. O zaman futbol, hayatın bir tadı olmaktan çıkıyor. İngiltere'den örnek veriliyorsa, orada taraftarın toplumsal rehabilitasyonu yapılıyor. Sosyal uygulamalar yapılıyor, klüpler de buna destek veriyor. 

MÜŞTERİ Mİ TARAFTAR MI?

Şimdi Passolig için garibandan iki-üç lira para alacaklar. Geçenlerde bazı Ankara Gücü taraftarları ile konuştum. 'Bizim durumumuz iyi değil, başka aktivitemiz yok, sosyal ortamımız yok, bu bizim yaşam tarzımız, zevk ve tat alacağımız en önemli aktivite bu' diyorlardı.Maça yürüyerek gidiyorlar ki o iki - üç lira ceplerinde kalsın. Bilet, artı iki-üç-beş lira demek, milleti kaz gibi görmek, inek gibi sağmak demek. Bu bir müşteri hikayesi, taraftar hikayesi değil...

Farklı takımları tutan iki arkadaş bile birlikte maça gidip, yan yana maç izleyemeyecek. ne yapsın yani takım mı değiştirsin! Resmen 'rengini belli et' diyorlar. Oysa bu anlayış, kendi içine kapanmayı getirir, fanatizmi tetikler. İşte tüketici mahkemesi bu yüzden Passolig'in yürütmesini durdurdu. "

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com