Pasta üzerinde mumu üflemek yasaklandı

Pasta üzerinde mumu üflemek yasaklandı
Avustralya'da çocukların doğum günü partisinde bir araya gelip pasta üzerindeki yanan mumu üflemeleri yasaklandı. Ulusal Sağlık Konseyi'ne göre çocuklar üfleme anında birbirlerine mikrop geçiriyor.

Avustralya Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Konseyi çocukların doğum gününde pasta üzerindeki mumları toplu halde üflemelerini yasakladı. Yani çıkardıkları kılavuzda çocukların temizlik konusunda yapması gerekenleri sıralayan konsey, çocukalrın kum havuzunda oynamadan önce ellerini yıkamalarını zorunlu tuttu. Artık çocuklar doğum günü pastasının üzerindeki mumları tek balşına söndürmesi gerekecek.

Ancak bu olağandışı kılavuz ailelerin eleştirisine sebep oldu. Aileler çocukların doğum günü partisine bile karışan Avsutralya devletine "bakıcı devlet" diyerek tepkisini dile getirdi.

Günlük bakım kuralları arasında oyuncakların, kapı tokmaklarının, minder kılıflarının yıkanması da öneriliyor. Konsey "Çocuklar doğum günü pastasını birlikte söndürmeyi seviyor. Ancak mikropları birbirine geçirmemeleri için bunun engellenmesi gerekiyor" açıklamasını yaptı. Konsey buna alternatif yollar da önerdi: Her çocuğa ayrı pasta ya da büyük bir pastanın parçalara ayrılıp çocuklara üzerinde mumlarla dağıtılması.

Avustralya Tabibler Odası da kılavuzu hayretle karşıladı. Başkan Steve Hambleton Sydney Daily Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada "Pastanın üzerine hapşırırsa yememesini anlarım. Ama mum üflemekler hangi mikroplar pastaya geçer diye düşünüyorum" dedi.(SNK)

Etiketler: , , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com