''Patates Günü'' etkinliği

''Patates Günü'' etkinliği
Moymul Ovası'nda deneme üretimi kapsamında patates hasadına başlanması dolayısıyla etkinlik yapıldı
 Tavşanlı ilçesinde, Moymul Ovası'nda deneme üretimi kapsamında hasadına başlanması dolayısıyla ''Patates Günü'' etkinliği yapıldı. 
     Tavşanlı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Ziraat Odası'nca organize edilen etkinlik, yaklaşık 8 bin metrekare alanda deneme amacıyla ekilen 5 çeşit patatesin hasadına başlanan Moymul Ovası'nda gerçekleştirildi. 
     Kaymakam Numan Hatipoğlu, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Temel, Ziraat Odası Başkanı İsmail Akpınar, Ege Tarımsal Enstitüsü'nden Celal Şafak ve Çağla Çolak ile çiftçilerin katıldığı etkinlikte ilk olarak buraya ekilen Musica, Melody, Orchetra, Agria, Olimpiya adlı patates tohumları tanıtıldı. Daha sonra, ilk ürünler hasat edildi. 
     Ağaköy'de 180, Tepecik beldesinde 43, Kuruçay beldesinde 40, Kuruçay beldesi Güzelyurt Mahallesi'nde 25, Karaköy'de 18, Emirler ve Opanözü köylerinde 3'er dekar alana patates tohumları ekildiği belirtilerek, sertifikalı kullanım desteklemesi olarak çiftçilere dekar başına 20 lira destekleme ödemesi yapıldığı ifade edildi. 
     Etkinliğin ardından Ziraat Odası'nda düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Temel, deneme ekimi yapılan alanlarda ilk hasat sonrası ürünleri inceleyerek, tohum çeşitlerinin verim oranlarını belirleyerek rapor hazırlayacaklarını bildirdi. 
     Akpınar da ilçedeki patates yetiştiricilerine örnek olması bakımından deneme üretimi yapıldığını anlatarak, şöyle konuştu: 
     ''Patateste çok çeşit var. Bu çeşitlerden ilçemizdeki iklim ve toprak durumuna göre hangisinin daha verimli olacağını araştırmak üzere 5 çeşitle deneme üretimi yaptık. Aynı tarlada, aynı gübreyi kullanıp bakımlarını yaparak bir sonuca ulaştık. Hangi çeşit iyi, daha verimli ve damak zevkine uygun olursa çiftçilerimiz bu çeşide yönlendirilecek.'' 
 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com