Patates Üreticisi Fiyat Uygulaması Bekliyor!

Patates Üreticisi Fiyat Uygulaması Bekliyor!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ünlütepe, fındıkta olduğu gibi patateste de taban fiyat uygulaması gerektiğini söyledi...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ünlütepe, fındıkta olduğu gibi patateste de taban fiyat uygulaması gerektiğini söyledi.
Partisinin Afyonkarahisar il binasında basın toplantısı düzenleyen Milletvekili Ünlütepe, patates üreticilerinin kan ağladığını ifade etti. Ünlütepe, patates üreticilerinin devlete olan borçlarının yeniden yapılandırılarak, faizsiz bir şekilde 1 yıl ertelenmesini istedi.

Sandıklı ve Şuhut bölgesindeki patates üreticilerinin borçlarından dolayı büyük sıkıntılar içinde olduğunu aktaran Ünlütepe, hükümetin bir an önce bu konuda bir önlem almasını gerektiğini, çiftçinin borçlarından dolayı tefecinin eline düştüğünü savundu.

Bölgede üretimi yapılan patatesin 25-30 kuruşa mal olduğunu hatırlatan Ünlütepe, çiftçilerin ise patateslerini 8-11 kuruşa satabildiklerini söyledi. Bölgedeki çiftçilerin alıcıyla pazarlık etme gibi bir şanslarının bulunmadığını aktaran Ünlütepe, 'Sandıklı bölgesindeki patates üreticilerini ziyaret ettim, hepsi perişan durumda. Çünkü önümüzdeki 15-20 gün içinde patateslerini sökmeleri gerekiyor, değilse çürüyüp gidecek. Bu insanlarımıza fındıkta olduğu gibi patateste de taban fiyat uygulaması gerekir. Düzenli ekim sağlanması gerekir. İhracatlarında prim ödenmesi gerekir. Çiftçi tefeciye borçlanmış, ziraat bankasına borçlanmış, Tarım Kredi Kooperatiflerine borçlanmış, gübreciye, mazotçuya, Tedaş'a borçlanmış. Bunlardan en azından hükümeti devleti ilgilendiren kısımlarının faizsiz olarak ertelenmesi gerekir.' dedi.

Çiftçiye, Tarım Bakanlığı tarafından sahip çıkılmadığını ileri süren Ünlütepe, bakanlığın asli görevlerini yapmadığını savundu. Bölgedeki patates üretiminden en az 20 bin kişinin ekmek yediğini belirten Ünlütepe, hükümetin bir an önce çözüm üretmesi gerektiğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com