'Patlama başka ülkede olsa...'

'Patlama başka ülkede olsa...'
CHP Afyonkarahisar Milletvekili Toptaş, Afyonkarahisar'daki patlamaya ilişkin, "Bir başka ülkede olsa Milli Savunma Bakanı o gün istifa ederdi, Genelkurmay Başkanı o gün istifa ederdi hatta Başbakan o gün istifa ederdi. Genelkurmay Başkanı olsam bir saat

Toptaş; "Yumurta mı taşıyorsunuz burada, ne taşıyorsunuz, istiflenmiş, güvenlik altına alınmış, kasalanmış cephane taşıyorsunuz yani bu cephane madem Susurluk'tan geliyormuş, oradan buraya indirilmiş patlamamış da bu cephaneyle voleybol mu oynuyordunuz yani" dedi.

Toptaş, Genelkurmay Başkanlığı'na ve Milli Savunma Bakanlığı'na yapacağı başvuruyla söz konusu yerin şehitlik yapılmasını isteyeceğini belirterek, "Şehitlik parkı, bahçesi gibi düzenlenmesi lazım. Bütün alan ağaçlarla, çiçeklerle ve şehitler için yapılan bir anıtla düzenlenmesi lazım" dedi.

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, Afyonkarahisar'daki patlamaya ilişkin, "Bir başka ülkede olsa Milli Savunma Bakanı o gün istifa ederdi, Genelkurmay Başkanı o gün istifa ederdi hatta Başbakan o gün istifa ederdi.Genelkurmay Başkanı olsam bir saat orada durmam hele o halı kilim hediyesini aldıktan sonra" dedi.

Afyonkarahisar'daki patlamayla ilgili olarak izlenimlerini rapora dönüştürecek olan CHP'li Toptaş, ANKA'ya konuştu. Askerlerle, uzmanlarla, köylülerle, şehit aileleriyle görüştüğünü ifade eden Toptaş, "Burası geniş bir alan, 30'un üzerinde depo var. Türkiye'nin en büyük askeri depolarından birisi, cephaneliklerinden birisi. Bu kadar büyük çaplı bir deponun bir yerleşim yeri içerisinde bulunması başından zaten birçok ciddi sakıncalar taşıyor. Etrafındaki evlerde insanlar dışarıda, perişan durumda, evinde bomba var, bomba duvarını patlatmış, patlamayan bomba bahçesine düşmüş, tarlasına düşmüş" dedi.

"HALA PATLAMAMIŞ BOMBALARIN ÜZERİNDE FÜNYE VAR, BUNLARA NİYE FÜNYE TAKILIYOR"

"Patlama hala esrarengizliğini koruyor" diyen Toptaş, "Gece, NATO standartlarına göre yasaya göre cephaneliklerde sayım, döküm, taşıma, çıkarma ve içeriye alma gibi işlemlerin kesinlikle yasak olduğu söyleniyor. Ancak barış zamanında yasak olan bu eylemi sadece savaş zamanı ve acil hallerde mümkün olduğu söyleniyor uzmanlar tarafından da. Peki bir savaş halinde değilse gece saat 9'da, 9.30'da, 10'da ne yapılıyor? İkincisi bu el bombalarının fünyeleri ile bombanın kendisi ayrı düzenekler halinde istiflenir diyor uzmanlar. Bunların fünyesinin takılması el bombasına ancak kullanıma yakın zamanlarda, kullanılacağı zamana çok yakın olması gerekiyormuş fünyelerin takılması için. Fünye takılmadığı zaman da bu bombaların patlamadığı söyleniyor. Bombaların birçoğunun üzerinde fünyesi var, hala patlamamış bombaların üzerinde fünye var yani bunlara niye fünye takılıyor, bir yere sevk ediliyor bunlar o zaman diye kuşku var halk üzerinde" dedi.

"ÖLEN ASTSUBAYLARDAN BİRİNİN EŞİ SAAT 8.30'DA EŞİNİN ORAYA ÇAĞRILDIĞINI SÖYLÜYOR"

Yaralı askerlerin taburcu edildikleri halde hala revirde, kışlada tutulduğunu kaydeden Toptaş, "Doktorlar hava değişimi vermiş, psikolojik tedaviye ihtiyacı var, bunlar kışlada tutuluyor niye tutuluyor? Eskişehir'den gelecek savcı bekleniyor, deniyor asker yakınlarına. 1 saatlik bir yol. 4 gün geçmiş aradan. Bizim bilmediğimiz bir şeyler mi soruşturuluyor? Ben namaz kılmaya gidiyordum oradan ayrıldığım için kurtuldum diyor bir tanesi. Bir astsubay eşi ölen astsubaylardan birinin eşi saat 8.30'da eşinin oraya çağrıldığını söylüyor oraya demek acil bir şey var, acil bir şey varsa herhalde burada birilerine namaz kılmak için, sohbet etmek için oradan ayrılmaz yani epeyce açıklanması gereken konu var" diye konuştu.

GENELKURMAY'A DİLEKÇE İLE BAŞVURACAK

Toptaş, Genelkurmay Başkanlığı'na ve Milli Savunma Bakanlığı'na yapacağı başvuruyla söz konusu alanın şehitlik yapılmasını isteyeceğini belirterek, şöyle dedi:

"Afyonlular çok rahatsız. Vali açıklama yapıyor, Orman Bakanı'nın da yardımıyla burayı TOKİ'ye devredeceğiz, cephaneliği kaldıracağız, TOKİ buraya evler yapacak, diye. Bu Afyon'da bir infial yarattı. 25 tane askerimizin her santimetrekaresinde kanı var, vücudunun parçaları saçılmış,'TOKİ ev yapacak da bahçelerde çocuklar oynayacak' bunu hangi Türk insanı kabul eder. Dilekçe vereceğim, başvuracağım, buranın bütün alanının şehitlik yapılması için. Genelkurmay Başkanlığına, Milli Savunma Bakanlığına dilekçe vereceğim, derhal TOKİ işinden vazgeçilsin, buraya yapılsa yapılsa bir şehitlik yapılır. Afyon'da hiçbir insan buradaki eve gidip oturmaz, açılacak bakkaldan alışveriş yapmaz, çocuğunu oynatmaz. Şehitlik parkı, bahçesi gibi düzenlenmesi lazım. Bütün alan ağaçlarla, çiçeklerle ve şehitler için yapılan bir anıtla düzenlenmesi lazım. Cephanelik derhal kalkmalı, şehitlik yapılmasa bile kalkmalı, şehrin ortasında cephanelik Afyon artık bunu kaldıramaz. Yerine de şehitlerin anısına saygı olarak şehitlik olarak düzenlenmesi gerekir."
Ciddi ihmallerin olduğunu savunan Toptaş, "Burada çok ciddi ihmaller var yani sabotaj olmasa bile ciddi ihtimaller var. Sabotajsa bile bu ihmallerin sonucu fırsat verilmiş bir sabotaj olabilir ancak.Genelkurmay'ın açıklaması kimseyi tatmin etmiyor" dedi.

"SUSURLUK'TAN GELİYORMUŞ, ORADAN BURAYA İNDİRİLMİŞ PATLAMAMIŞ DA BU CEPHANEYLE VOLEYBOL MU OYNUYORDUNUZ YANİ"

Uzmanlarla, yaralı askerlerle, şehit aileleriyle, etraftaki köylülerle görüştüğünü ifade eden Toptaş, "Buradan cephane taşındığını söyleyen köylüler bile var ama bilemiyoruz bizim açımızdan karanlık. Bu iddiaların yanıtlanması lazım. Vatandaş diyor ki buradan götürülüyordu bunlar diyor, zaten buraya TIR'lar yanaşıyordu diyor, TIR'lara yükleniyordu, diyor. Bu konudaki kuşkuların ortadan kaldırılması lazım. Kimin sayım yapıp yapmadığı belli değil. Yumurta mı taşıyorsunuz burada, ne taşıyorsunuz, istiflenmiş, güvenlik altına alınmış, kasalanmış cephane taşıyorsunuz yani bu cephane madem Susurluk'tan geliyormuş, oradan buraya indirilmiş patlamamış da bu cephaneyle voleybol mu oynuyordunuz yani" dedi.

"UZMANLAR FÜNYELER TAKILI OLMASAYDI PATLAMAZDI DİYOR"

"Fünyeler takılı olmasaydı patlamazdı diyor, uzmanlar" ifadesini kullanan Toptaş, "Tarlalarda el bombaları gördüm. Topladıklarını gördüm. Köylüler topladıklarını haber veriyor. Burada bunu toplayan, bakan, çeken insanların söyledikleri fünyelerin de takılı olduğu. Bu mermilerin nereden geldiği, nereye gittiğini sordum. Bir kısmına 70, 80 yıllık mermiler deniyor bir kısmına. 70, 80 yıl öncesinin teknolojisiyle yapılmış merminin Allah aşkına Türkiye'nin en büyük cephaneliklerinden birisinde bulundurulmasının bir mantığı var mı?" diye sordu.
Patlamaya ilişkin Meclis araştırması istemeyi düşündüğünü kaydeden Toptaş, "Kent merkezinde çok büyük bir cephaneliğin olması ayrı bir araştırma konusu. Cephanelerin etrafında evler var, bu evlere kim ruhsat vermiş, burada gece ne yapılıyormuş, askerlerin telefon konuşmaları var, bunlar açıklanmalı, bunlar ortaya çıkarılmalı" dedi.

"Konuşmayacağız, sormayacağız mı, ne oldu diye? Bu çocukların annesi babası yok mu?" diyen Toptaş, "Bir başka ülkede olsa Milli Savunma Bakanı o gün istifa ederdi, Genelkurmay Başkanı o gün istifa ederdi hatta Başbakan o gün istifa ederdi.Ben şahsen Genelkurmay Başkanı olsam bir saat orada durmam hele o halı kilim hediyesini aldıktan sonra" dedi. (ANKA)

Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com