“Patlama doğalgaz kaynaklı değildir

“Patlama doğalgaz kaynaklı değildir
Eskişehir Doğalgaz Dağıtım A.Ş. (ESGAZ) Genel Müdürü İsmail Karahan, Tunalı Mahallesi'nde 5 gün önce 3 katlı bir binada meydana gelen ve 36 kişinin yaralandığı patlamanın doğalgazdan kaynaklanmadığının tespit edildiğini açıkladı.

Karahan düzenlediği basın toplantısında, 15 Mayıs Cuma günü Tunalı Mahallesi Şehit Ali Gaffar Okkan Caddesi'nde 3 katlı bir binada meydana gelen patlamanın ardından teknik incelemeler başlattıklarını anlatarak, 'Öncelikle sözkonusu binaya ve yanındaki binaya gaz arzı sağlayan servis hatları ve bina kolon hatları kontrol edildi. Bina içindeki hatlarda herhangi bir kaçak olmadığı tespit edildi. Bina içi hatlarda yapılan kontrolün ardında gerek ana hat, gerek servis hatları şebekesinde herhangi bir sızıntı ya da kaçağın olup olmadığı, bu hatlar üzerinde yaklaşık olarak 30 ayrı noktada sondaj deliği açılarak kontrol edildi. Yapılan kontroller neticesinde de herhangi bir sızıntı ya da kaçağa rastlanılmadı. İki binanın kanalizasyon ve su giderlerinde de kaçak bulunamadı' dedi.
Bunun üzerine olayın olduğu yer merkez kabul edilerek yaklaşık 200 metre yarıçaplı alanın kontrolü için İstanbul ve Ankara'dan da uzmanlar çağırdıklarını ifade eden İsmail Karahan, 'Her iki ekibin birbirlerinden bağımsız olarak bölgede yaptığı çalışma neticesinde de herhangi bir doğalgaz sızıntı ya da kaçağına rastlanılmadı. Olay anından sonra bazı basın ve kitle yayın organlarında olayın detaylı bilimsel ve teknik araştırması yapılmadan sadece dedikodu mekanizması çalıştırılarak senaryolar üretilmiş ve maalesef bazı çevrelerce patlamanın doğalgazdan kaynaklandığı ileri sürüldü. Hatta daha da ileri götürülerek, basından takip ettiğimiz kadarıyla patlamanın olduğu bodrum katında bulunan su tesisat ve borusunu doğalgaz tesisatı sanan ve 'bodrum katında doğalgaz tesisatı var' diyen kamu görevlileri bile çıktı. Mesnetsiz açıklamayı yapanlar hakkında yasal yargı haklarımızı önümüzdeki günlerde kullanacağız. Gelinen son noktada ortaya çıkan sonuç, bu patlamanın kesinlikle doğalgazdan kaynaklanmadığını gösterdi. Artık her patlamada ya da yangında doğalgazın günah keçisi yapılmasından bıktık. Doğalgaz dikkatli kullanıldığı ve teknik emniyet kurallarına uyulduğu zaman dünyanın en güvenli yakıtıdır. Dikkatli kullanılmaz ise, elbetteki tehlikelidir' diye konuştu.
ESGAZ Genel Müdürü Karahan, patlamadan önce kendilerine gaz kaçağı olduğu yönünde bir ihbar yapılmadığını, sadece yandaki binanın ödenmeyen borç yüzünden saatinin söküldüğünü dile getirerek, şunları söyledi:
'Bizim hatlarımızın tamamı sigorta yaptırılıyor. Bu biliniyor. Bazen sigortadan para almak için böyle doğalgaz günah keçisi yapılıyor. Doğalgazın günah keçisi olarak gösterilmesi bizi üzüyor. Biz hatamız varsa, kabul ederiz. Bu neticede bir kazadır. Kimse art niyetle bunu yapmaz. Yoksa doğalgazdan da olabilir. Ama bu patlamanın sebebi doğalgaz değil. Biz patlamanın sebebini açıklamak durumunda değiliz. Biz sadece patlamanın doğalgazdan olup olmadığını belirlemekle görevli yetkili kurumuz. Kaza yapan arabayı suçlu bulursak, buna da diyebileceğimiz bir şey yok.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com