Patlamada önemli görgü tanığı

Patlamada önemli görgü tanığı
Ankara'daki bombalı saldırının ayrıntıları netleşiyor.

Saldırıda kullanılan Renault Laguna marka aracın bir süre önce bir galeriden satın alındığı ortaya çıktı.
 
Milliyet'in aldığı bilgiyere göre, saldırıda kullanılan 06 BS 099 plakalı, Renault Laguna marka araç, bir süre önce bir galeriden satın alındı.

Galeriye N.K. adlı kadın tarafından Eylül başında satılan aracı, 13 Eylül'de sahte kimlikle satın alan kişi, kendisini "ülkücü, vatansever biriyim" diye tanıtarak, pazarlık yaptı ve aracı ruhsatı üzerine geçirmeden aldı. Patlamadan yaklaşık 5 dakika önce Kumrular Caddesi'ne gelen kişi, önceden belirlediği, Namık Kemal İlköğretim Okulu'nun karşısındaki bölgeye yanaşarak, araçtan indi.
 
Acele tavırlarla anahtarını, caddedeki otoparkçıya vererek, "Sen park et, işim acele" diyen bir kişi, caddeden ayrıldı. Otoparkçının, geri geri yanaşarak park ettiği araba ise yaklaşık 5 dakika sonra patladı. Otoparkçı, kamera görüntülerine yansıyan kişilerin teşhisi ve bu kişileri tanıyıp tanımadığının anlaşılması için gözaltına alındı.
 
Olaydan sonra, Ankara Otogarı'nda tıraş olan ve üzerini değişen bir kişinin tuvalette gözaltına alındığı da iddia edildi. Ancak bu iddia doğrulanmadı.
 
OLAYIN TANIKLARI ANLATIYOR:
 
Bina yöneticisinden piknik tüpü iddiası

 
Bazı görgü tanıkları patlamadan hemen önce alev alan bir piknik tüpünün bir aracın altına doğru itildiğini, patlamanın bundan kaynaklandığını iddia etti. Bu durum, birkaç saat boyunca, patlamanın nedeninin anlaşılamamasına yol açtı. 39 numaralı binanın yöneticisi Şakir Ünaldı, "Korkunç bir patlama oldu. Bizim büronun önünde bir tane yanar vaziyette piknik tüpü gördüm ve onu birileri ayaklarıyla hatta binadan dışarı atmaya çalıştılar" dedi.

Lokanta çalışanı Yunus Elmas ise "İki aracın yanına konmuş olacak ki önce o patladı, patlayınca yanındaki araçlar da alev aldı. Önce patlama oldu, sonra yanındaki araçların LPG'leri patladı. Bizim dükkanın önünde bilya parçaları vardı.Yaralılardan birinin ayağının altına şarapnel girmişti" diye konuştu.
 
Çifte eylem önlendi
 
Terör uzmanları, Siirt Kurtalan'dan İstanbul Haydarpaşa Garı'na giden ve bomba ihbarı üzerine Kırıkkale'de durdurulan Güney Ekspresi'nden çıkan 1 kilogramlık patlayıcının da Ankara Garı'nda patlatılarak, El Kaide tarzı çifte eyleme imza atılmak istendiğini ancak bombanın bulunmasıyla bu eylemin önlendiğini tespit etti. Trendeki bombanın düzenekli olduğu saptandı. Şüpheli 11 kişi gözaltına alındı. 11.45'te Kırıkkale Garı'nda durdurulan trendeki bombanın yaklaşık 1 saat sonra ulaşılacak garda patlatılacağı bildirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com