Patlayıcı A4 Çıktı! PKK'nın İşi mi?

Patlayıcı A4 Çıktı! PKK'nın İşi mi?
Canlı bomba saldırısında kullanılan patlayıcının A4 tipi olduğu belirlendi...

Taksim Meydanı’ndaki saldırıda kullanılan patlayıcının A4 tipi olduğu ve son dönemde çok sayıda örgüt mensubunun bu patlayıcılarla yakalanması nedeniyle polis, kanlı eylemin faili olarak PKK’ya odaklandı.

Patlayıcıları termosa yerleştirdi
Emniyetin verdiği bilgilere göre, sabah saat 10:40 sıralarında 25-30 yaşlarında, temiz yüzlü, uzun saçlı, iyi giyimli bir eylemci, sırtında iki ayrı termos içine yerleştirilen bomba düzenekleri ve iki elinde de birer bomba butonuyla çevik kuvvet polislerinin bulunduğu alana doğru yöneldi.

Dikkat çekmeden polis noktasına yaklaştı
Meydanda o sırada çöp toplayan bir hizmetliyle sohbet ederek yürüyen eylemci, bu şekilde dikkat çekmeden polis noktasına yaklaştı. Polis bariyerlerinin arkasında duran çevik kuvvete ait otobüslerden birine binmek istedi. Ancak bariyeri aşmaya çalışırken onu fark eden bir polisle eylemci arasında arbede yaşandı. Polisin iterek uzaklaştırdığı saldırgan yere düşerken elinde bulunan bomba düzeneğini ateşleyecek butonlardan birisine basabildi. Dengesini kaybettiği için ikinci bombayı ateşleyecek butona basamadan patlamanın etkisiyle parçalara ayrıldı.

Basınç etkili plastik patlayıcı
Eylemcinin üzerinde taşıdığı iki ayrı bomba düzeneğinin basınç etkili plastik patlayıcı olduğu açıklandı. Bombanın parça tesirli olması durumunda çok fazla can kaybı yaşanabileceğini değerlendiren polis yetkilileri, “Açık alan basınç etkisini azaltmış. Eğer eylemci otobüse girebilseydi basıncın etkisiyle birlikte otobüste bulunan tüm polisler ölebilirdi” diye konuştu. Eylemci üzerinde bulunan ikinci bomba ise İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın olay yerine gelip yaptığı incelemeden sonra fark edildi. Çapkın’ın cesedin yanına gelerek yaptığı incelemede de fark edilmeyen bomba o sırada patlasaydı çok daha büyük bir facia olabilirdi.

Patlayıcı A4 tipi
Çevik kuvvet polisini hedef alan canlı bomba saldırısında kullanılan patlayıcının A4 tipi olduğu belirlendi. İstihbarat birimleri bu yüzden, saldırın faili olarak, son dönemde A4 tipi patlayıcıyı yoğun olarak kullanmaya çalışan ve mensupları Türkiye’nin birçok yerinde A4 tipi patlayıcıyla yakalanan PKK’ya odaklandı. Emniyetin bu değerlendirmesinde, PKK’nın eylemsizlik sürecinin dün sona ermesi ve son dönemde, Mersin, Ankara ve Van’da ele geçirilen örgüt ve mensupları ile mühimmat etkili oldu.

Kısa süre önce Van başta olmak üzere bazı doğu illerinde yaşanan olaylar, bu düşünceyi pekiştirdi. Uzmanlar, geçmiş yıllarda da sözde ateşkes kararları alan örgütün, bu dönemlerde eleman temini ve kırsaldaki silahlı kadrolarını güçlendirme faaliyetlerini yürüttüğüne dikkati çekti.

Eylemsizlik dönemlerinde, örgütün, patlayıcı madde ve diğer mühimmatı metropol kentlerine aktararak kanlı eylemler yapmayı tasarladığına da dikkati çeken uzmanlar, örgütün, Diyarbakır’da süren KCK davasından istediği yönde karar çıkmasını sağlamak için birtakım eylemler tasarladığı yönünde bilgilerin bulunduğunu ifade etti.

KCK'nın intikamı mı?
Canlı bomba saldırısını değerlendiren terör uzmanları, PKK tarafından gerçekleştirildiği tahmin edilen saldırının KCK operasyonlarının bir rövanşı olabileceğini söyledi. Terör örgütü PKK’nın bu saldırı ile KCK operasyonlarını gerçekleştiren polise bir mesaj vermek isteyebileceği görüşü üzerinde duruldu. Saldırının PKK’nın eylemsizlik kararının sona erdiği 31 Ekim’de gerçekleşiyor olması da bu ihtimali güçlendirdi.

Teröristin üzerinde emniyet ve askeri birliklere ait krokiler
20 Kasım’da Mersin’de yapılan bir operasyonda, 2 örgüt mensubunun 8.5 kilo A-4 patlayıcı ile yakalanarak gözaltına alındığı, 21 Kasım’da da kırsal kesimden sansasyonel eylem gerçekleştirmek üzere Ankara’ya gönderilen bir teröristin uzun namlulu silahıyla yakalandığı bildirildi. Teröristin üzerinde emniyet ve askeri birliklere ait binaların krokilerinin çıktığı öğrenildi. (Milliyet)


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com