"Patriotlar caydırıcı oldu"

Patriotlar caydırıcı oldu
NATO Müttefik Kara Komutanı Korgeneral Hodges: "Caydırıcılığıyla insanların korunmuş olması bence önemli. Bunun kadar önemli olan bir başarı da ittifak içindeki ilişkilerin canlılığının göstermesi"

İZMİR (AA) – NEVBAHAR KABAKLI – Türkiye 62 yıldır NATO'nun en önemli üyelerinden biri. NATO'nun her barış görevinde profesyonel ve disiplinli ordusu ile katkı sağlayan Türkiye'nin yanında Suriye krizinde bu kez ittifakın üyesi diğer ülkeler vardı.

Patriot füze savunma sistemi bir yılı aşkın süredir Suriye'den gelebilecek herhangi bir füze saldırısına karşı Türk halkını koruyor. Sistemler sürenin bir yıl daha uzatılması ile ek bir talep olmazsa bu yılın sonuna kadar Türkiye'de olacak. 

Geçen bir yıllık süreçte patriotlar sadece olası bir füze saldırısına karşı caydırıcı olmakla kalmadı aynı zamanda NATO içindeki ilişkilerin canlılığını da gösterdi.

Kahramanmaraş, Adana ve Gaziantep'teki Almanya, ABD ve Hollanda'dan gönderilen bataryaların başındaki askerler, Türk askeri ve Türk halkıyla uyum halinde görevlerini yerine getiriyor.

Bir süre önce NATO Müttefik Kara Komutanı Korgeneral Frederick Ben Hodges ile NATO Müttefik Kara Komutanlığı Kurmay Başkanı Harekat Yardımcısı Tuğgeneral Wilhelm Grün, Kahramanmaraş'ta bataryaların başında görev yapan askerlerle birlikteydi.

NATO'nun İzmir'deki Müttefik Kara Komutanlığında AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Korgeneral Hodges, patriotlar kurulduğundan beri Türkiye topraklarına düşen ve herhangi bir kişiyi yaralayan füze olmadığına dikkati çekti.

Türkiye'nin Kasım 2012'de NATO'dan patriot koruması talep ettiğini ve ardından sistmin ülkeye konuşlandırıldığını anımsatan Hodges, “Caydırıcılığıyla insanların korunmuş olması bence önemli. Bunun kadar önemli olan bir başarı da ittifak içindeki ilişkilerin canlılığının göstermesi. Üç ay içinde 28 üye ülke karar aldı ve üç farklı ülke tarafından patriot sistemleri, kışın ortasında Türkiye'nin güneyine yerleştirildi. Bu politik, lojistik ve operasyonel açıdan inanılmaz bir başarıdır” dedi.

Türk askerleri işlerini kolaylaştırmasaydı birliklerin görevlerini yapamayacaklarının da çok açık olduğunu da ifade eden Hodges, farklı ülkelerden askerler arasındaki bu iletişimin operasyonların başarısı için hayati olduğuna işaret etti.

- Kadın askerler de var

Hodges, komuta merkezindeki izlenimlerini şöyle anlattı:

“Kahramanmaraş'ta Türk ve Alman komutanlar arasındaki iyi iletişim beni çok etkiledi. Alman komutan her gün iletişimin sağlandığından ve gerekenlerin iyi anlaşıldığından emin olmak için Türk karargahındaydı. Bu uluslar arası ve ittifak operasyonları söz konusu olduğunda çok önemlidir. Sadece dil açısından değil varlık nedeninin anlaşılması için de insanların birbirini iyi anladığından emin olmak üzere ekstra adım atmak zorundasınızdır.

Alman patriot birliği de beni çok etkiledi. Hava çok kötüydü. Soğuktu ve çok yağmur yağmıştı. Her yer çamurluydu. Ama Almanlar görevi yerine getiriyor ve tesisi geliştirmeye devam ediyorlardı. Patriotlardan sorumlulardan biri de bir kadın Alman komutan. Komuta merkezinde de bir kadın görevli vardı. Gördüklerimin çok ilginç yanları var.”

Bölge halkının bu sayede Türkiye'nin NATO'da neden yer aldığını ve Türkiye'nin neden NATO için önemli olduğunu da gördüğünü dile getiren Hodges, “İttifak, 'bir üyeye yapılan saldırı tüm üyelere yapılan saldırı demektir' anlayışı ve güven üzerine kuruludur. Bir üye ülke saldırı altındaysa diğerleri onun savunması için koşturur” dedi.

- Suriye krizindeki askeri seçenek

Suriye krizinde NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in de “askeri seçenek hala masada olmalı” sözünün hatırlatılması üzerine Hodges, NATO'da kimsenin "askeri seçenek yok" demeyeceğine işaret ederek, şöyle konuştu:

“İttifak, üyelerini korumak için var. Türkiye bir şekilde dışarıdan saldırıya uğrarsa NATO'nun orada olacağından herkes emin olmalıdır. Bu seçenek her zaman orada olacak. Bence kuvvete başvurmadan önce ittifak, çözüm için her zaman diğer her olasılığı kullanacaktır.

Ancak kuvvet kullanma kapasitesi, gücün diğer yanlarını kullanmanın önemli bir parçasıdır. Bu yüzden bizler eğitimler, hazırlıklar yapıyoruz, ittifakın askeri kapasitesi olduğunu göstermek, müzakereler ya da ekonomi yoluyla kritik çözüme ulaşmanın önemli bir parçasıdır."

Türkiye'de 400 bin kadar kayıtlı Suriyeli sığınmacı bulunduğunu, 150-200 bin Suriyelinin daha ülkenin çeşitli yerlerinde olduğundan emin olduğunu söyleyen Hodges, Türkiye'deki aileler, hükümet ve Türk ekonomisinin bu yükü taşıdığını bildiğini ifade etti.

Ben Hodges, sınırlardaki Türk askerlerinin halkını korumak ve egemenliği sağlamak açısından çok iyi bir iş çıkardığına da dikkati çekti.

-  "Caydırıcı olduğuna inanıyorum"

Alman Tuğgeneral Grün de "Patriotların orada konuşlanması ile sınırı geçen bir füze olmadı. Suriye'de birçok roket ve füze var. Patriot sisteminin düşman bir harekete karşı caydırıcı olduğuna inanıyorum" dedi.

Alman askerlerinin 2014 sonuna kadar kalacağını belirten Grün, yeni bir talep olursa daha fazla kalabileceklerini bildirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com