Patriotlar Oklahoma'dan yola çıktı

Patriotlar Oklahoma'dan yola çıktı
Türkiye’nin talebi üzerine Suriye tehdidine karşı NATO kapsamında ülkenin doğusuna konuşlandırılacak 6 adet Patriot füze bataryasından ABD’nin vereceği iki batarya, dün sabah Oklahoma’dan yola çıkarken, önceki gün ABD’den gelen 27 kişilik Patriot uzmanı d

Operasyonu yürütecek 400 Amerikan askerinin sevkiyatına da başlandı. Transferle ilgili Hürriyet’e bilgi veren ABD’nin Avrupa Ordusu EUCOM’un sözcüsü Edward Thomas, İncirlik Üssü’ne kafileler halinde varmaya başlayan askerlerin çoğunun yine Oklahoma’dan geldiğini, ancak Almanya’daki birliklerden de destek sağlandığını söyledi. Amerikan Ordusu’nun Patriot operasyonlarının eğitim merkezi de olan Oklahoma’daki askeri üs Fort Sill bünyesinde bulunan 3. Tabur 2. Hava Savunma Birliğine bağlı askerlerin sevkiyatının 2-3 gün içinde tamamlanacak. Thomas, Gaziantep olarak belirlenen bataryaların görev süresi konusunda ise “İlk görevlendirme bir yıl olarak kararlaştırıldı ve gerekirse sonra gözden geçirilecek” dedi.

AY SONUNDA VARACAK

Amerika’nın deniz yoluyla gönderdiği bataryaların ay sonunda Türkiye'ye varması bekleniyor. Hollanda’nın Türkiye’ye göndereceği Patirotların 7 Ocak Pazartesi günü Ro-Ro gemisiyle yola çıkması, 20 veya 22 Ocak’ta Adana’ya ulaşması bekleniyor. Almanya’nın göndereceği Patriotların da önümüzdeki hafta ortasında gemiyle yola çıkacağı bildirildi. Almanya’dan gelecek olan Patirotların da en geç 1 Şubat’ta konuşlandırılmış ve füze tehdidine karşı devreye girecek. (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com