"Patriotlarda son aşamaya gelindi"

"Patriotlarda son aşamaya gelindi"
Bakan Davutoğlu, Suriye sınırına yerleştirilmesi planlanan Patriot füzeleriyle ilgili müracaatta son aşamaya gelindiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Arap Birliği'ne üye bazı ülkelerin dışişleri bakanlarıyla Gazze'yi ziyaret etmek üzere Mısır'a hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda basın toplantısı düzenledi.
 
Gazetecilerin Türkiye'nin NATO'dan Patriot füzesi talebine ilişkin sorularını yanıtlayan Davutoğlu,şunları kaydetti:
 
"Bir NATO üyesi ülkenin sınırlarında bu derece sınır ihlalleri ve ortaya çıkabilecek daha başka riskler varken, balistik füzeler vs. gibi, tabi ki NATO'nun zaten misyonu bu, üye ülkelerin güvenliğini temin etmek. İster en doğuda, güneyde Türkiye olsun, ister en kuzeyde Norveç olsun, fark etmez.
 
Bütün bunlar, bu sınırların güvenliği ortak bir güvenlik şemsiyesi altında ve güvenliğin bölünmezliği ilkesi altında yapılan çalışmalardır. Tabi NATO'nun bu konudaki kapasitelerini Türkiye'ye sağlaması konusunda mutabakat vardır. Özellikle Patriotlar konusunda son dönemde bu çalışmalar yoğunlaşmıştır."
 
 
Müzakerelerde son aşamaya gelindiğini belirten Davutoğlu, "Muhtemel gelişmeler ve bütün ihtimaliyat planlamaları da göz önüne alınarak müzakereler son aşamasına gelmiştir. En kısa zamanda bu müracaat, yani resmi bir şekilde süreç müracaat anlamında sonlandırılacak" dedi.
 
Brüksel'le konuyla ilgili temasların sürdüğünü vurgulayan Bakan Davutoğlu, şunları kaydetti:
 
"İnşallah bu süreç, istişareler belli bir aşamaya geldiğinde bu müracaat yapılacak. Çok uzun sürmez, onu söyleyeyim. Müracaat yapıldığında zaten kapsamlı bir açıklamayla bunu kamuoyumuzla paylaşacağız. Bu, herhangi bir başka hedefi olmaksızın savunma ağırlıklı bir tedbirdir."
 
Davutoğlu, füzelerin hangi ülkelerden temin edileceğinin sorulması üzerine, "Patriot kapasitesine sahip ülkeler bellidir. NATO'ya Patriot, bu imkanları tahsis eden ülkeler belli, onlarla da mutabakata varılır" şeklinde konuştu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com