Patron zorla izin verince...

Patron zorla izin verince...
Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'nde bulunan Disa Otomotiv fabrikasında, Birleşik Metal İş Sendikası üyesi işçiler eylem yaptı.

Sendika üyesi işçilerin tamamının katıldığı eylem, patronun MESS süreci sebebiyle sendikaya ve sendika üyesi işçilere yönelik olarak uyguladığı baskı, ve dün işçilere 'ücretli izin' verdiğini söyleyerek fabrikaya almaması üzerine yapıldı.

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi, Vakıflar Köyü'nde bulunan Disa Otomotiv Fabrikası'nda örgütlü olan Birleşik Metal İş Sendikası'na üye yaklaşık 90 işçi, patronun ''ücretli izin'' yalanına karşı eylem yaptı.

SENDİKA ÜYESİ İŞÇİLER FABRİKAYA ALINMADI

Yaklaşık 3 aydır, fabrikada sendika üyesi olmayan, kendisine yakın işçilerin akrabalarını ve arkadaşlarını işe alan ve içerideki sendikalı işçi sayısını yüzde 50'nin altına düşürmeye çalışıp sendikal yetkiyi bozmaya çalışan Disa patronu, dün akıl almaz bir yöntemle sendika üyesi işçileri fabrikaya sokmadı.

16.00-24.00 vardiyasına giden sendika üyesi işçiler, kendilerinin ''ücretli izine'' çıkarıldığını söyleyen güvenlik görevlileri tarafından içeriye sokulmadılar. Patronun keyfi kararı doğrultusunda, üretimin devam ettiği fabrikada ''ücretli izine'' çıkartılan işçiler, bunun yasal olmadığını, patronun böyle bir hakkı olmadığını söyleyince kısa bir gerginlik çıktı.

İçeriye alınmayan işçiler, ''ücretli izin'' kâğıtlarını görmek istediler ve gelene kadar kapıda oturma eylemi yapacaklarını bildirdiler. Oturma eylemi yapan işçiler, patronun “keyfi izini''ni belgeleyen kâğıtları aldıktan sonra eyleme devam ettiler.

CİO OTOMOTİV İŞÇİSİNDEN DESTEK

Oturma eylemi sürerken, 08.00-16.00 vardiyasından çıkan Cio Otomotiv işçilerinin oldukça kalabalık bir şekilde desteğe geldiği görüldü. Sloganların atıldığı eylem, yaklaşık 2 saat sürdükten sonra sonlandırıldı. İşçiler, MESS görüşmeleri sürecinde patron baskılarına boyun eğmeyeceklerini ve yarın aynı saatte burada olacaklarını bildirdiler. (IUK)

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com