Patronlar Ekonomideki 'En Kötü Senaryo'yu yazdılar

Patronlar Ekonomideki 'En Kötü Senaryo'yu yazdılar
Ekonomide işler yolunda gitmiyor. Merkez Bankası'nın faizi arttırarak düşürmeye çalıştığı dolar 2.30 bandında tekrar.Yaşanan bu krizden ve en önemlisi de Türk Ekonomisinin çok kırılgan yapısı nedeniyle patronlar olacak en kötü senaryoyu yazdı.

Doların rekor seviyeye çıkması üzerine Merkez Bankası'nın şok faiz artışı iş dünyasında yüksek faiz-yüksek kur endişesi yarattı. Wall Street Journal Türkiye'ye konuşan iş dünyası temsilcileri bu tabloyu en kötü senaryo olarak tanımladı.

Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan "Bu 1 sene sürebilecek bir tablo. Büyüme yavaşlayacak. İşzilik artacak. 3-5 ayda neticeleri göreceğiz. bu kötü bir senaryo" derken İTKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi kurun daha da yükselip faizin de bu seviyede olması durumunda birçok firmanın sıkıntıya girebileceğini belirtti.

Para Politikası Kurulu'nun önceki gün aldığı faiz artırım kararının ardından dolar bugün 2.30 TL seviyesini gördü. FED'in tahvil alımını 10 milyar dolar daha azaltacağı yönündeki kararının ardından yükselmeye devam eden döviz kurları patronların moralini bozuyor. Çünkü Türkiye'deki şirketler bu tabloya hem TL hem de döviz borçlu yakalandı. Kur ve fazilerin yükselmesiyle birlikte her iki tür borçları da yükselen şirketler tablonun bu şekilde seyretmesinden tedirgin.

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan İş dünyası bu yaşananların zincirleme bir reaksiyonun başlangıcı olduğu görüşünde. Kurda ve faizde yeni bir seviyenin oluşuyor olduğunu dile getiren Özilhan bu dönemi ve süresi konusundaki beklentisini şöyle tanımlıyor: "Düşük yerine yükske faiz ve 2.30'lar sev,yesinde kur dengesi oluştu. Hepimiz buna adapte olacağız. Ama büyüme yavaşlayacak, İşsizlik artacak. Üretimler düşecek. Talep düşecek. Belirli bir dönem böyle gittikten sonra tekrar düzene girecek. Bunun 1 senelik bir gelişim olmasını bekliyorum"

Haziran ayında kur 1.80 seviyesindeyken döviz alanların bugün 2.30 TL seviyesinden borç ödemesi gerekiyor. Daha düşük fazile TL kredi alanlar da daha yüksek faizle ödeme yapacak. Özilhan "Birçok firma sıkıntıya girdi. Bankaların NPL'leri (takipteki alacakları) artacak" diye konuşuyor.

    “Büyüme yavaşlayacak. İşsizlik artacak. Üretimler düşecek. Talep düşecek”

Hikmet Tanrıverdi dolar bu seviyede kalırsa birçok firmada ciddi kur farkı zararı yazılacağına dikkat çekerek "Bilançolar bozulur. Türk şirketlerin yurt içi ve dışından borçlanması zorlaşır. Ama eğer kur yükselirse o zaman birçok firma sıkıntıya girer" dedi.

Faizlerin yükselmesiyle gözlerin ilk çevrildiği sektör olan inşaatta ise moraller şimdilik bozuk değil. Ancak Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya "Yeni projeler devam ediyor. Satışlar devam ediyor. Belirli noktalardaki güvenle ilgili problem olabilse de bizim gibi firmalar geçmişte bunu aştılar. Ancak döviz artarsa herşey değişir. Başka senaryolar devreye girer." diyor.

Türkiye'de özel sektörün kısa vadeli dış borç stoğu 2013 Kasım ayı itibariyle 37 milyar 945 milyon dolar seviyesinde.(MCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com