PAÜ'den Simav'da deprem incelemesi

PAÜ'den Simav'da deprem incelemesi
Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile imzaladığı protokol kapsamında 19 Mayısta 5.9'luk depremin meydana geldiği Kütahya'nın Simav ilçesinde orta hasarlı raporu verilen yaklaşık Bin 700 bin

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile imzaladığı protokol kapsamında 19 Mayısta 5.9'luk depremin meydana geldiği Kütahya'nın Simav ilçesinde orta hasarlı raporu verilen yaklaşık Bin 700 binada dayanıklılık incelemesi başlattı.
25 kişilik uzman heyet, ilçenin 16 mahallesinde bilimsel yöntemler kullanarak başlattığı orta hasarlı binalardaki dayanıklılık incelemesini bir an önce tamamlamayı planlıyor.
25 kişilik uzman heyetin üniversitenin Yapı Ana Bilim Dalı ile jeoloji bölümünde görevli akademisyenlerden oluştuğunu ifade eden PAÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümü Yapı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet İnel, incelemenin Başbakanlık Afet ve Acil Durum yönetimi Başkanlığı ile üniversite arasında geçtiğimiz aylarda imzalanan protokol çerçevesinde bilimsel metotlar kullanılarak ilçe merkezindeki 16 ayrı mahallede bulunan Bin 700 orta hasarlı binada sağlıklı güçlendirme yapılıp yapılamayacağı ilişkin bilgiler elde etmek amacıyla sürdürüldüğünü bildirdi.
Titiz bir şekilde sürdürdükleri çalışmalarda orta hasarlı bir binada güçlendirme yapılırsa mı yararlı olur, yoksa bir yararı olmaz mı sorusuna cevap aradıklarını dile getiren Doç. Dr. İnel,, incelemeler sonucu binaların malzeme dayanıklılığı ve taşıyıcı sistemlerinin depreme karşı sağlamlığı konusunda bilgilere ulaşmayı amaçladıklarını kaydetti.
Mahalle bazında zemin etüdü, bina bazında ise karot denilen malzeme dayanıklılığı incelemeleri yanında belirlenen bölgelerde teknik cihazlarla sismik ölçümler gerçekleştirdiklerini kaydeden Doç. Dr. İnel, 'Orta hasarlı binalarda, binaların depreme karşı en kritik bölümleri olan zemin katlarındaki özellikle yük taşıyıcı kolonlardan başlayarak tüm katlarda karot uygulaması yapıyoruz. Bunu yaptıktan sonra numune aldığımız kolon ve kirişleri özel dolgu maddeleriyle hemen kapatıp işlemlerimizi binayı ve konuttaki insanları rahatsız etmeyecek şekilde gerçekleştiriyoruz. Denetimlerimiz yaklaşık 20 gün sürecek. Sonraki 20 günde hazırlayacağımız raporları Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına sunacağız' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com