Pavey: "Haklarımızı atmaca gibi savunalım"

Pavey: "Haklarımızı atmaca gibi savunalım"
Bedensel engelli CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, İzmir'de Narlıdere Belediyesi tarafından düzenlenen konferansta, engellilere Korkmadan, saklanmadan sahip çıkarak haklarımızı atmaca gibi korumamız gerekiyor.

Bedensel engelli CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, İzmir'de Narlıdere Belediyesi tarafından düzenlenen konferansta, engellilere Korkmadan, saklanmadan sahip çıkarak haklarımızı atmaca gibi korumamız gerekiyor. Hak verilmiş ise gizli yönetmeliklerle alınmasın. Tüm alanlarda haklarımızı bir atmaca gibi savunmamız gerekiyor dedi.

Sol bacağı ve kolu protez olan CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, 3 Aralık Engelliler Günü nedeniyle Narlıdere Belediyesi tarafından düzenlenen Eşit yaşam hakkı konulu konferansta konuştu. Konferansı çok sayıda engelli izledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, CHP İzmir İl Başkanı Tacettin Bayır, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ile partililer katıldı. Pavey'in konuşması, işitme engelliler için işaret diline çevrildi.

Pavey, Hükümet'in 2004 yılında 8 milyon 431 bin 932 olan engelli sayısının 2008 yılındaki Başbakanlık raporunda 1 milyon 673 bin 550 olarak açıklandığını belirterek, Aradaki engelliler uçtu mu dedi. Pavey, Engellilikle yüzleşelim. Bunu ayırarak değil kaynaştırarak yapalım. Değerlerimizi tazelememiz gerekiyor. Korkmadan, saklanmadan sahip çıkarak haklarımızı atmaca gibi korumamız gerekiyor. Bu hak verilmiş ise gizli yönetmeliklerle alınmasın. Tüm alanlarda haklarımızı bir atmaca gibi savunmamız gerekiyorö dedi.

ZİHİNLERDEKİ ENGELLERİ KALDIRMAK LAZIM

İzmir'e ilk kez gelen Şafak Pavey, zihinlerdeki engelin kaldırılması gerektiğini vurgulayarak, Engellilik göle taş atmak gibidir. Attığınız taştan çıkan hareler tüm gölü kaplar. Bir hanede bir engellinin olması tüm haneyi etkiler. Toplumdaki duvarlara çarparak daha da engelli bir birey olur. Haneden dışarı çıkıldığında sokağı etkiler, bölgeyi etkiler. Dört kişilik bir ailenin biri engelli ise dördü de engellenir. Anne utanç duyar, sağlam olan kız kardeşle okulda arkadaşları dalga geçer. Toplumda dışlanmamak için çocuğunuzu duvarlar arkasında büyütmeye başlarsınız. Zihniyet engelini aşanlar da imkanlar engelini aşamaz. Tüm hayatınız etkilenirö dedi.

MALİYE BAKANI'NDAN DAHA EĞİTİMLİ AMA ÇAYCI

Pavey, Maliye Bakanlığı'nda engelli kadrosunun sadece çaycı olarak kullanıldığını belirterek, Devlet kendi verdiği kotalara uymuyor. Halkbank yedi yıldır kota kullanmıyor, kota kullanmamanın cezasını ödüyor. Engelli istihdamında Maliye Bakanlığı'nda, Maliye Bakanı'nın daha fazla eğitimi olan doktorasını yapmış bir birey sadece engelli olduğu için çaycı kadrosunda çalıştırılıyor. Sadaka zihniyetinden vazgeçmek için ne varsa yapmalıyız. Onurumuzla sonuna kadar haklarımızın gerçek haklarımız olduğunu bilerek yola devam etmeliyiz dedi. (BRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com