Pazar yerinde 40 yıllık ''toplu dua'' geleneği

Pazar yerinde 40 yıllık  ''toplu dua'' geleneği
Kütahya'nın Emet ilçesinde salı günleri kurulan halk pazarında alışverişlere, 40 yıl önce başlayan gelenek doğrultusunda topluca dua edildikten sonra başlanıyor.
 Kütahya'nın Emet ilçesinde salı günleri kurulan halk pazarında alışverişlere, 40 yıl önce başlayan gelenek doğrultusunda topluca dua edildikten sonra başlanıyor. 
     Belediye tarafından yürütülen uygulama kapsamında bir din görevlisi, her salı pazar esnafı tezgahlarını kurarken Belediye İlan Bürosu'na geliyor. 
     Din görevlisi, hoparlörler aracılığıyla sebze, meyve, giysi ve çeşitli eşyaları satışa sunan esnafın kazançlarının bereketli olması için dua ettiriyor. 
     Duada şu ifadelere yer verildi: 
     ''Ya Rab. Senin mübarek isminle pazarımızı açıyoruz. Bizlere bereketli kazançlar ihsan eyle. Tartı ve ölçüde hata yapmaktan, aldatmaktan ve aldatılmaktan bizleri muhafaza eyle. Pazarda geçen zamanımızı hayırlı, bugünkü alışverişimizi karlı eyle. Şu günümüzün evveline iyilik, ortasına güzellik, sonuna hayırlı genişlik vermeni niyaz ediyoruz. Bizi borçlarımızı ödemeye, bol ve bereketli kar etmeye muvaffak eyle. İnayetine güvenip işimize başladık. Pazarımızı, rızkımızı vereceğine inanarak açtık. Bizi mahcup çıkarma ya Rab. Zarar ve ziyana uğramaktan, hırsızlar tarafından soyulmaktan muhafaza eyle.'' 
     Esnaf ve diğer vatandaşlar ellerini açarak katıldıkları duanın sonunda ''Amin'' diyor ve pazarda alışverişlere geçiliyor. 
     Belediye yetkilileri, vatandaşların haftalık sebze ve meyve ihtiyaçlarını giderdiği pazardaki alışverişlerin duayla başlamasını hem esnaf hem de tüketicilerin benimsediğini bildirdi. 
     Pazar alışverişindeki toplu dua geleneğinin Ahi Evran döneminden geldiğini belirten yetkililer, 40 yıldır yapılan duaya katılan esnaf ve tüketicilerin, alışverişlerin bereketli geçmesini dilediğini ifade etti. 
 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com