Pazarcılar istedi pazar yeri değişti

Pazarcılar istedi pazar yeri değişti
Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde pazarcı esnafının talepleri doğrultusunda belediye tarafından yeni pazar yeri, Yeşilhisar Mahallesinde bulunan Çok Programlı Lise ve Atatürk İlköğretim Okullarının önüne alındı.

Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde pazarcı esnafının talepleri doğrultusunda belediye tarafından yeni pazar yeri, Yeşilhisar Mahallesinde bulunan Çok Programlı Lise ve Atatürk İlköğretim Okullarının önüne alındı.

60 pazarcı esnafından pazarın yeni yerine kurulması doğrultusunda dilekçe geldiğini söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Akbaş, “Belediye Meclisimizin aldığı karar doğrultusunda haftada bir gün pazar günleri kurulan pazar deneme amaçlı olarak Yeşilhisar Mahallesinde bulunan Çok Programlı Lise ve Atatürk İlköğretim Okullarının önündeki yola tek taraflı kurulacaktır. Eski Pazar yeri dar olduğu için pazara giriş-çıkış ve yer sıkıntısı oluyordu. Ayrıca dışarıdan gelen esnaf pazarda yer bulamıyordu. Bu arada araç park sıkıntısı yüzünden pazar günleri üç mahallemize trafik yoğunluğu yüzünden giriş-çıkışlarda sorunlar yaşanıyordu. Mevcut pazaryeri 30 yıldan beri aynı yerde kuruluyordu. Yeri çok dar ve sıkışık olduğu için özellikle kadınlarımız pazara çıkamıyordu.
Bu karar bir günde alınmış bir karar değil. Bir yıldan beri pazar yeri konusunda alt yapı çalışmalarımızı sürdürmekteydik. Nitekim geçen hafta şükür duasının yapıldığı gün pazarı yeni yerine aldık. Bu arada belediye meclisindeki arkadaşlarla birlikte pazarın yeni yeri konusunda pazarcı esnafı ve halkla tek tek görüştük. Tek kişi haricinde diğer esnaflar ve halkımız yeri değişen pazar yerinden memnun olduklarını söylediler. Ayrıca yaklaşık 60 pazarcı esnafından pazarın yeni yerine kurulması doğrultusunda dilekçe geldi. Bunun üzerine Belediye meclisimizin Mayıs Ayı toplantısı sonunda pazarın yeni yerine kurulması konusunu oya sunduk. Oylama sonunda 5 kabul ve 3 ret oyu çıktı. İki meclis üyesi de oylamaya katılmadı. Bizim pazarın yeni yerine kurulmasında mahallecilik yapmak gibi bir art niyetimiz yok. Pazarın genişlemesi ve gelişmesi için böyle bir karar aldık. Geçen haftadan bu yana yeni pazar yeri konusunda olumlu tepkiler aldık.
Ancak burada çıkarcı, menfaat peşinde koşan ve sadece kendi çıkarlarını hesap eden 3-5 kişi esnafları organize ettiler. Bunun sonucunda bir kısım esnaf kimi isteyerek, kimi de istemeyerek beni ziyarete geldiler. Kendilerine şunları söyledim. 30-40 yıldan beri aynı yerde kurulan pazarda bir gerileme varsa demek ki ya yerinde ya da bizlerde bir sıkıntı var demektir. Belediye Meclisimizde pazarı yeni yerine 3-4 ay kurup deneme kararı çıktı. Ama şu anda olayı öyle bir konuma sokuyorlar ki, biz pazarı Hisarcık'tan almışız da Tavşanlı ilçesine götürmüşüz gibi bir intiba uyandırılıyor. Yeni Pazar yeri konusunda dünya göçse denemeden görmeden kararımız değişmez. Bundan önceki yönetim tarafından Pazar gün kurulan Pazar Cuma gününe alınmış, ancak bir süre sonra verim alınamayınca tekrar pazar gününe geri alınmıştır.
Cuma günü kurulan pazar süresinde hayvan pazarımız ortadan kalkmış ve şu anda kurulmuyor. Pazarın yeni yerine kurulmasıyla bu hafta hayvan pazarını yeniden açacağız ve pazarın canlanması için çalışmalar yapacağız. Yeni pazar yerimiz artık herkesime hitap edecek” diye konuştu

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com