Pazarda civciv satışı yasaklandı

Pazarda civciv satışı yasaklandı
- Kütahya'nın Emet ilçesinde kurulan halk pazarında, kuş gribi hastalığı riskine karşı civciv satışına yasak getirildi.

- Kütahya'nın Emet ilçesinde kurulan halk pazarında, kuş gribi hastalığı riskine karşı civciv satışına yasak getirildi. 

Alınan  bilgiye göre, İlçe Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonunun kararı doğrultusunda pazarda tavuk, bıldırcın ve ördek yavruları satan esnafı uyaran İlçe Tarım Müdürlüğü görevlileri, komisyonun kararını tebliğ ederek sokakta ve pazarda civciv satışının yasak olduğunu, karara uymayanların cezalandırılacağını bildirdi.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığının, Türkiye'de ilk kez 2006 yılında görülen kuş gribi hastalığıyla ilgili önlemler kapsamında semt pazarlarında tavuk ve civciv satışlarına yasak getirdiği ve halen devam eden bu yasağın her yıl İlçe Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonunca alınan kararlarla uygulandığı belirtildi.
Pazarda civciv satışı yapan Şerif Ahmet Günel, ilçe dışından birkaç esnafın Emet'e civciv satmak amacıyla geldiğini ifade ederek, satışa sundukları civcivleri üretme çiftliklerinden aldıklarını söyledi. İlçe Tarım Müdürlüğü görevlilerince kendilerine yapılan uyarıya bir anlam veremediklerini ifade eden Günel, yasağın günün koşullarına göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti.
Vatandaşlar ise pazardan satın aldıkları civcivleri alıp besleyerek beyaz et ve yumurta ihtiyacını giderdiklerini anlatarak, ''Kendi ihtiyacımızın yanı sıra elde ettiğimiz yumurtaları satarak aile bütçemize katkı sağlıyoruz. Bu yasak kararının yeniden gözden geçirilmesi lazım'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com