Pazarlar'da 15 bin ton vişne, alıcısını bulamadı

Pazarlar'da 15 bin ton  vişne, alıcısını bulamadı
Kütahya’nın Pazarlar ilçesinde, vişne alımları üreticiler tarafından durduruldu.
Kütahya’nın Pazarlar ilçesinde, vişne alımları üreticiler tarafından durduruldu. 
Vişne üreticileri, seslerini duyura bilmek adına sosyal medyada ve gerçek hayatta bazı organizasyonlar düzenliyor. Bu çerçevede en ilginç organizasyon ise, ilçenin girişine “Pazarlar’da 15 bin ton vişne alıcısını bulamadı” yazılı pankart açarak seslerini duyurmaya çalışıyorlar.
Vişne fiyatlarının çok düşük olması gerekçesiyle vişnesiyle ünlü Kütahya’nın Pazarlar İlçesinde vişne alımlarının durduğu, ortalama vişne rekoltesinin 15 bin ton olduğu ilçenin tek geçim kaynağının meyvecilik olduğu bildirildi.
Meyve suyu fabrikalarının vişne’nin kilosunun 1 liradan dayatması sonucu vişne üreticileri ürünlerini toplamama kararı aldı. İlçedeki tüm üreticilerin bu karara uyması ilçede sevinçle karşılandı.
İşçilik, gübreleme, budama, nakliye, ilaçlama gibi maliyetler hesaplandığında meyve üreticisinin maliyetlerini bile karşılamadığını belirten vişne üreticisi Arif Çelik, “ meyvecilik ilçemiz insanının tek geçim kaynağıdır. İlçemiz insanın tüm ekonomik endeksi vişneye bağlıdır. Ortalama bir vişne toplayan işçi 50 kilo vişne toplayabilir. İşçi yevmiye’sinin 30 lira olduğu bir ortamda üreticiye hiçbir şey kalmaz. Bu şartlarda bizler nasıl vişnelerimizi toplarız. Vişne üreticileri kan ağlıyor. En mutlu olmaları geren hasat döneminde kara kara düşünüyorlar. 2011 yılında 2,5 lira ile 3 lira arasında vişne alan firmalar zarar etmiyordu da şimdimi zarar ediyorlar. Biz vişne üreticileri olarak çeşitli organizasyonlar düzenliyoruz. İlçemizin girişine kendi imkanlarımızla hazırladığımız pankartlar ile sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. İlçemizin girişine 'Pazarlar’da 15 bin ton vişne alıcısını bulamadı' yazılı pankart açtık. Bu haklı davamıza herkesimin destek vermesini bekliyoruz" diye konuştu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com