Pazarlar’da 'gölge oyunu'na ilgi

Pazarlar’da 'gölge oyunu'na ilgi
Pazarlar Kaymakamlığı’nca organize edilen ve ilçedeki ilköğretim okullarımızda oynatılan Gölge Oyunu Karagöz, Kültür Bakanlığı Gölge oyunu sanatçısı Mehmet Melih Salcan tarafından sunuldu.

Pazarlar Kaymakamlığı’nca organize edilen ve ilçedeki ilköğretim okullarımızda oynatılan Gölge Oyunu Karagöz, Kültür Bakanlığı Gölge oyunu sanatçısı Mehmet Melih Salcan tarafından sunuldu.
“Karagöz Hacivat” kültürü hakkında bilgi veren Kültür Bakanlığı gölge oyunu sanatçısı Melih Salcan, “Geleneksel kültürümüzün ortaoyunu ve meddah ile birlikte en önemli köşe taşlarından biri olan gölge oyunumuz “Karagöz Hacivat” oyunları günümüzden yüz yıllarca önce ortaya çıkmış, insanları eğlendirirken düşündürmüş, zaman zaman toplumsal bilinç oluşmasında öncü bir rol oynamıştır. Gölge oyununun Türk kültüründe ne zaman ortaya çıktığı, Karagöz ve Hacivat olarak ne zaman biçimlendiği ile ilgili en çok bilinen rivayet; Hacı İvaz Ağa ya da halka mal olan adıyla Hacivat ve Trakya'da bulunan Samakol köyünden demirci ustası Karagöz, Orhan Gazi devrinde Bursa'da yaşamış cami yapımında çalışan iki işçidir. Kendileri çalışmadıkları gibi diğer işçilerin de çalışmasını engellemektedirler. Orhan Gazi'nin, "cami vaktinde bitmezse kelleni alırım" dediği cami mimarı, caminin vaktinde bitmemesine Karagöz ve Hacivat'ı şikayet eder. Bunun üzerine bu ikili başları kesilerek idam edilir. Karagöz ve Hacivat'ı çok seven ve ölümlerine çok üzülen Şeyh Küşteri, ölümlerinin ardından kuklalarını yaparak perde arkasından oynatmaya başlar ve günümüze kadar bu kültür devam etmektedir” dedi.
Pazarlar ÇPL Konferans Salonunda‘da oynanan oyunu, Pazarlar Kaymakamı Sayın İshak Çınar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Sevgi, Şube Müdürü Serkan GÜRBÜZ, okul müdürleri, öğretmenler Pazarlar Anaokulu öğrencileri ve Pazarlar İlköğretim Okulu birinci kademe öğrencileri ile birlikte izlediler. yaklaşık 40 dakika süren oyunda öğrencilerin çok eğlendikleri güldükleri bilgilendikleri ve hoş vakit geçirdikleri gözlendi.
İlk gösterimden sonra Sofular İlköğretim Okulu Konferans Salonunda oynanan oyunu Sofular İlköğretim Okulu öğrencileri ve öğretmenlerince izlendi. Son olarak Yakuplar İlköğretim Okulu Konferans Salonunda oynanan oyunu Yakuplar İlköğretim Okulu öğrencileri ve öğretmenleri izledi.
Yaklaşık 400 öğrencinin izlediği, öğrencilerin çok beğendikleri gülüp eğlendikleri ve ayrıca kültürümüzün önemli bir değerini tanıdıkları bildirildi.
Öğrenciler, bu organizasyonu düzenlediği için Pazarlar Kaymakamı İshak Çınar’a teşekkür ettiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com