Pazarlar'da "zehirli mantar" uyarısı

Pazarlar'da "zehirli mantar" uyarısı
Pazarlar Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Musa Pınar, arazide yetişen mantarların bilinçsizce tüketilmesiyle oluşabilen zehirlenmelere karşı vatandaşları uyardı.

Dr. Musa Pınar,doğada kendiliğinden yetişen mantarların zehirli olup olmadığının sadece mikroskobik incelemeler sonucu ortaya çıktığını söyledi.

Kültür mantarları dışındaki mantarların tüketilmesinin riskli olduğunu belirten Dr. Pınar, şöyle konuştu:

"Kültür mantarları dışında kesinlikle türü bilinmeyen mantarları yemeyin, bu mantarlar öldürücüdür. Türü bilinmeyen mantarların yenilmesine bağlı meydana gelen zehirlenmelerde kalp ve damar bozuklukları, çarpıntı, şuur bozuklukları, bulantı, kusma, ishal, yüksek ateş, solunum ve dolaşım yetersizliği görülebilir. Böyle durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Halk arasında mantarla ilgili doğru bilinen bilimsel bir inceleme olmaksızın mantarın zehirli ya da zehirsizini ayırt etmek mümkün değil.

Bazı köylüler bunları ayırt etmek için ilkel yöntemlere başvuruyor ama bunların hiçbirinin bilimsel geçerliliği bulunmuyor.Örneğin, zehirli mantarların parlak ve canlı renkli olduğu söylense de bu doğru değil. Ölümcül derecede zehirli olan mantarlar beyazdır. Zehirli mantarların böceklenmeyeceği söylenir ama bu da yanlıştır. Çünkü en çok ölüme neden olan mantar türü, sıklıkla böcek larvalarını barındırır.Zehirli mantarın gümüş veya soğana temas edince karardığı yönündeki söylentiler de yanlıştır. Çünkü tüm yaşlanan mantarlar genelde kararmaya meyillidir. Koku ve tatlarının çok kötü olduğu yönündeki iddialar da yanlıştır. Çoğu zehirli mantar, çok lezzetlidir. Yeterince pişirilse de zehiri geçmez. Bazı zehirlerin kimyasal yapısı ısıya dayanıklıdır." (VİE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com