Pedal çevirerek 21 ülkeyi dolaştı

Pedal çevirerek 21 ülkeyi dolaştı
Geçen yıl Ocak ayında Rusya'da -57 dereceyi gören Gürkan Genç, Finlandiya'da Kutup Dairesini geçen, Fransa'daki 2 bin 806 metreyle Avrupa'nın en yüksek geçidi "Col de la Bonnette"teye tırmanarak ilklere imza atıyor-Genç, 7 yılda 7 kıtada t

MERVE YILDIZALP - Gürkan Genç, bisikletle çıktığı dünya turunda her kıtanın en yüksek geçitlerini ve en büyük çöllerini aşarak ilklere imza atıyor. 7 yılda 7 kıtada toplam 84 ülkede 115 bin kilometre pedal çevirdikten sonra dünya turunu noktalamayı hedefleyen Genç, "Rekorlar kitabına girebilmek için GPS üzerinden pedallayarak geçtiğim ülkelerin yol izlerinin kayıtlarını tutuyorum" dedi.

Bisikletin bir ulaşım aracı olarak kullanılabileceğine dikkat çekmek isteyen Genç, bisikletle çıktığı yolculukta 1,5 seneyi geride bırakarak, 21 ülkede 21 bin kilometre yol yaptı.

Geçen yıl Ocak ayında Rusya'da -57 dereceyi gören, Finlandiya'da Kutup Dairesini geçen Genç, Fransa'daki 2 bin 806 metreyle Avrupa'nın en yüksek geçidi "Col de la Bonnette"teye tırmandı.

2014 Ocak ayı içinde de İspanya'da Avrupa'nın en büyük çölü olan "Tabernas" çölünü geçmeyi başaran Genç, rotasını geçen hafta Afrika'ya çevirerek Fas'a geçti.

7 yılda 7 kıtada toplam 84 ülkede 115 bin kilometre pedal çevirdikten sonra dünya turunu noktalamayı hedefleyen Genç, Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Moldova, Ukrayna, Rusya, Finlandiya, İsveç, Norveç, Danimarka, Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya, Monako, Fransa, Belçika, Hollanda, İskoçya, İngiltere, İspanya rotasında yaklaşık 21 bin kilometre yaptı.

-Rekorlar kitabına girmek istiyor

Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rekorlar kitabına girebilmek için GPS üzerinden bisikletle geçtiği ülkelerin yol izlerinin kayıtlarını tuttuğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Avrupa'da yüzlerce köy kasaba ve şehir gezmekle kalmadım. Gittiğim her ülkenin müzelerine, sanat galerilerine uğrayıp en değerli oyunlarının sergilendiği operalara gidiyorum. Beni kabul eden devlet yetkilileri ile buluşuyor, yaptığım seyahatle ilgi olarak yabancı ve yerli okullara, şirketlere uğrayıp motivasyon konuşmaları yapıyorum. Bu sayede Avrupa basınında çok fazla yer aldım. Aynı zamanda Türkiye'yi ziyaret etmek isteyen yabancılara önerilerde bulunarak ülke tanıtımına da büyük destek olduğumu düşünüyorum. Bu nedenle de Dışişleri Bakanlığımız beni projem boyunca hiç yalnız bırakmıyor."

Seyahati boyunca sosyal sorumluluk projelerine de imza attığını ifade eden Genç, bunu sponsorları ve bağışçılarının destekleri ile yaptığını söyledi.

-Bisikletle projelere burs vererek destek oluyor

Genç, bisikletin bir ulaşım aracı olarak kullanılması için belli aralıklarla internet sitesi aracılığıyla sorduğu sorulara doğru yanıt veren gençlere sponsorlarının sağladığı bisikletleri dağıttığını belirtti.

Türkiye'de bisikletle yapılan projelere elinden geldiğince verdiği burslarla destek olmaya çalışan Genç, "Aynı şekilde 2 kişiye bir senelik yabancı dil eğitim bursu verdim. 1 kişiye Türkiye'de yapacağı tur için finansal destekte bulundum. Bir sporcumuza yarışlar için sponsor oldum ve karbon bisiklet aldım. Doğuda bir okulumuza sponsorum olan Atılım Üniversitesi aracılığıyla tablet bilgisayar gönderdim. Çocuk felcini yok etmek için çalışan yabancı bir kuruluşa maddi destekte bulundum" ifadesini kullandı.

www.gurkangenc.com sayfası aracılığıyla, yol anılarını, fotoğraflarını ve videolarını takipçileri ile paylaşan Genç, web sitesine yazdığı her anıyı kendi sesiyle seslendirip, görmeyenlerin de dinlemesini sağlıyor.

Muhabir: Merve Yıldızalp
Yayınlayan: Şükran Yücel

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com