Pekin hava kirliliği ile boğuşuyor

Pekin hava kirliliği ile boğuşuyor
Çin’in başkenti Pekin’de hava kirliliği, insan sağlığını tehdit eden boyutlara ulaştı.

Pekin’de günden güne artan hava kirliliği, kış aylarında Çin’in birçok kesiminde görülen yoğun sisle birlikte etkisini arttırdı.
 
Hava kirliliğinin önemli parametrelerinden olan PM2.5 miktarının, iki hafta önce ABD Büyükelçiliği’nin ölçümlerine göre metreküp başına 993 mikrograma yükseldiği ve bu miktarın, sağlık açısından ciddi risk oluşturduğu açıklandı.
 
Başkentin yanında, ülkenin orta ve doğu kesimlerindeki Henan, Anhui ve Jiangxi eyaletlerinde de yoğun sis ve hava kirliliği yaşanıyor.
 
Pekin Belediyesi, iki gündür yaptığı uyarılarla hasta, yaşlı ve çocukları çok gerekli olmadıkça evlerini terk etmemeleri konusunda uyardı. Sokağa çıkarken maske takmak, Pekinli sakinlerin günlük hayatlarında olağan bir hale geldi.
 
Pekin’i dört haftada dördüncü kez yoğun sis vurdu. Hastanelere solunum yolu hastalıkları için başvuranların sayısının da arttığı ifade edildi. Çevre Koruma Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, yoğun sisin ülke genelinde 1,3 milyon kilometrekarelik bir alanı kapladığı belirtildi.
 
Pekin Belediyesi, hava kirliliğine acil müdahale toplantısı düzenleyerek, konuyla ilgili çok sayıda önlem alınacağını açıkladı. Önlemler arasında, eski taşıtların trafikten çekilmesi, lokantaların yol kenarında ızgara yapmalarının yasaklanması ve bazı çelik fabrikalarının faaliyetlerinin durdurulması yer aldı.
 
Birçok bölgede görüş mesafesinin 500 metrenin altına düştüğü ve bunun da trafikte de büyük riskler ortaya çıkardığı belirtiliyor. Yoğun sis ve hava kirliliği nedeniyle Pekin’in de aralarında bulunduğu bazı kentlerde en az 42 uçuşun iptal edildiği açıklandı.
 
Başkentin gündemine yerleşen hava kirliliği meselesi, sosyal medyada da ele alındı. Çocuklarının geleceği için endişe eden aileler, hava kirliliği karşısında önlem alınmasını beklediklerini kaydederken, bazı internet sitelerinde konu hakkında örgütlenme çağrıları yapıldı.
 
Öte yandan, ülkenin orta kesimindeki Hunan eyaletinde yoğun sis nedeniyle meydana gelen trafik kazasında 3 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı.
 
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, ciddi boyutlara ulaşan hava kirliliği, uzun süre maruz kalınması durumunda kalp ve solunum yolları hastalıklarına yol açabiliyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com