Pembe Şehir: Jaipur-1

Pembe Şehir: Jaipur-1
Jaipur kelime anlamı olarak Kral şehir anlamına gelmekteymiş ve bu isim şehrin kurucusu da olarak bilinen Mihrace Jai Singh’ten geliyor.

Yaşar ÖZKUL | SANSURSUZHABER.COM

Jaipur'a gitmek için trendeyiz. Tren çok dolu ve yanımızda kalabalık Hintli bir aile var. Sürekli olarak bir şeyler yiyip atıştırıyorlar. Hindistan'daki tren yolculuklarında insanlar düzinelerce bavul ile seyahat ediyor. Enteresan bir şekilde içlerinin büyük bir kısmı yiyecek ve içecek ile dolu ve yolculuk esnasında bu stokları afiyetle tüketiyorlar. Yolculuğumuz esnasında yanımızdaki aile ile bir süre sonra tanışma fırsatı elde ediyoruz. Bu tanışma sürecinde birbirimizi anlamaya çalışıp kültür değişimini çok canlı olarak yaşıyoruz. Bu arada da yanlarında getirdikleri geleneksel ev yemeklerinden de tatmayı ihmal etmiyoruz.

Jaipur'a ulaşmamıza az bir zaman kaldı trende tanıştığımız anestezi uzmanından gideceğimiz yer ile ilgili taze bilgileri aldıktan sonra Jaipur'un dışında kalan bir istasyonda inmemizin daha mantıklı olacağına karar veriyoruz. Gece saat 23.00 civarlarından Jaipur merkeze uzak bir noktada iniyoruz. Amacımız Internet'den ayarladığımız ve bizi misafir edecek olan Hintli aileyi bulmak. Aslında yaptığımız işin riski büyük. Hindistan gibi bir ülkede hiç tanımadığınız birinin evine gece konuk olmak hakikaten bir cesaret işi. Ancak uzun araştırmalardan sonra verdiğimiz bu kararda temel beklentimiz insanları ve iç dünyalarını daha yakından tanımak.

İstasyondan dışarı çıkıyoruz peşimize koca bir rikşacı ordusu takılıyor bu ordudan kurtulmak o kadar kolay olmuyor ancak ileride birini gözümüze kestiriyoruz ve anlaşıyoruz. Evine gideceğimiz kişinin adı Sunny bu amaçla elimizdeki adresi antlaştığımız rikşa sürücüne gösterip yola düşüyoruz. Aşağı yukarı yarım saat yol aldıktan sonra dünyanın bir ucunda karanlığın içinde ve bilinmeyen bir noktada şoförümüz adresi bulamadığını bize ifade ediyor bu sebeple elimizdeki telefon numarasını söföre verip aramasını rica ediyoruz. Biraz daha dolandıktan sonra evi buluyoruz.
 
Sokakta bizi bekleyen ev sahibimiz Sunny bizleri evine davet ediyor ve ilk tanışma sürecinden sonra bizlere masala çayı ikram ediyor biz bu arada içelim mi içmeyelim mi diye kendi aramızda konuşur iken ilk baştaki tedirğinliğimiz biraz azalıyor ve birbirimizi daha yakından tanıma konusunda sohbetlere alıyoruz. Jainizmizden, Müslümanlığa demokrasi ve insan haklarından, yaptığı işe kadar birçok şeyi konuşuyoruz, ancak zaman kısa ve yatma vaktimiz geliyor oldukça yorgun durumdayız. Sunny bize aşağı katta bir oda gösteriyor oda çok dip bir yerde bodrum gibi buradan çok hoşlanmıyoruz ve orada kalmak istemediğimizi ifade ediyoruz bunun üzerine üst katta başka müsait bir odayı bize gösteriyor ve odalarımıza çekiliyoruz. Çok rahat değiliz ancak kalmak zorundayız. Mevcut durumda çok da alternatifimiz yok. Yattıktan kısa bir süre sonra benim ile birlikte olan eşim rahatsızlanıyor. Gece bir kâbusa dönüşmek üzere. Bir süre sonra kronik bir ishale yakalandığını anlıyoruz. Buna karşılık ecza çantamızda her türlü hazırlığımız mevcut hemen tedavi sürecine başlıyoruz ancak iyileşmesinin biraz zaman alacağını fark ediyoruz. Tedirginlik ve hastalık ile birlikte sabahı zor ediyoruz. Sabah ilk işimiz Sunny'e teşekkür edip evden ayrılmak oluyor. Sunny durumu çok anlamış değil apar topar gitmemize çok anlam veremiyor ancak biz kararlıyız ve evden ayrılıyoruz.
 
Jaipur merkeze oldukça uzak bir konumdayız çevremizde yakaladığımız bir rikşacıyı yakalayıp merkeze geçiyoruz. İlk işimiz bir hotel bulmak elimizdeki verileri kullanarak bir hotel seçiyoruz ancak hoteli bulmak göründüğü kadar kolay olmuyor. Otele ulaşıyoruz sabahın erken saatleri, hastamızın hafif ateşi var. Odalarda ısıtma yok. Hotelin yöneticisinden ısıtma temin etmesini rica ediyoruz ancak bu coğrafyada otellerde genelde ısıtma cihazı bulunmamaktaymış. Buna rağmen ısrarlı davranışlarımız netice veriyor ve ısıtıcılı klimalı bir oda tahsis ediyorlar ve odamıza çekiliyoruz. İlaçların etkisi ve perhiz ile öğleden sonra hastamız biraz kendine geliyor ve Jaipur'e gezmek için dışarıya çıkıyoruz. Jaipur'daki planlamamız hastalık sebebi ile aksamış durumda. Elimizdeki imkanlar dahilinde yapabildiğimiz kadarını yapmak durumundayız.Bu arada şehir ile ilgili kısa bir bilgi vermek istiyorum. Jaipur kelime anlamı olarak Kral şehir anlamına gelmekteymiş ve bu isim şehrin kurucusu da olarak bilinen Mihrace Jai Singh’ten geliyor.

1699-1744 yılları arasında yaşayan Mihrace, astronomiye özel ilgi göstermiş ve bu alanda önemli eserler bırakmış. Hindistan’ın en renkli şehirlerinden biri olan Jaipur aynı zamanda savaşçılıklarıyla ün salmış RajPut’ların da yaşadığı Rajastan Eyaleti’nin de başkenti durumunda. Jaipur'daki eski şehrin çevresi 6 metre yüksekliğinde duvarlar ile çevrilmiş ve bütün binalar pembeye boyanmış. Diyeceksiniz ki neden pembe? Sebebi ise oldukça ilginç. Uzun yıllar buralara hakim olan ve İngiltere’den gelecek olan Lord Albert'i karşılamak için bütün şehir pembeye boyattırılmış O gün bugündür şehir pembe olarak boyanmaya devam etmiş ve şehrin simgesi haline gelmiş. Özetle pembe’nin anlamı “hoş geldin”miş. Pembe şehri daha yakından görebilmek için ilk hedefimiz Rüzgar Sarayı olarak bilinen Hawa Mahal’i ziyaret etmek. Bu amaçla eski şehre doğru hareket ediyoruz…
 
Bir sonraki seyahatnamede görüşmek üzere hepinize mutlu bir hafta diliyorum.
 
Yaşar ÖZKUL | SANSURSUZHABER.COM
facebook.com/yolbizigozler
twitter.com/yozkul43

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com