Pembe Şehir: Jaipur-2

Pembe Şehir: Jaipur-2
Batı'dan doğuya gittikçe ve ülkedeki fakirlik artıkça rüşvet mekanizmasını her aşamada görmek mümkün. Fakirliğin hayati ters yüz ettiği bir ülkede rüşvetin sadece söylem ve yasalarla halledilmesi o kadarda kolay görünmemekte.

GEZGİN | SANSURSUZHABER.COM

Rüzgar sarayı olarak bilinen Hawa Mahal'e ulaşmak için rikşadayız. Pembe Şehir gözümüzün önünde, tam yakınlaştık diye düşünür iken eli sopalı bir polis tarafından durduruluyoruz. Acaba sorun bizde mi diye düşünür iken rikşa şoförü ile polis tartışmaya başlıyor ve en sonunda şoför sırtına üç beş sopa darbesi alıyor. Bu durum karşısında çok büyük bir şaşkınlık içindeyiz anlamak için tekrar rikşaya biniyoruz ve şoföre durumu soruyoruz. Bir takım evraklarının eksik olduğunu ve rüşvet istediğini söylüyor vermediği için dayak yediğinden dem vuruyor. Batı'dan doğuya gittikçe ve ülkedeki fakirlik artıkça rüşvet mekanizmasını her aşamada görmek mümkün. Fakirliğin hayati ters yüz ettiği bir ülkede rüşvetin sadece söylem ve yasalarla halledilmesi o kadarda kolay görünmemekte.

Yolumuza devam ediyoruz anayolun üzerinde bir noktada rikşadan iniyoruz. Önümüzde iki büyük bir cadde var Jaipur'un en işlek caddelerinden birisinde yer alan Hawa Mahal'in bulunduğumuz yerden görüntüsü çok etkileyici. Karşıya geçmek istiyoruz ve bu arada yol üzerinde çalışan onlarca bayanı fark ediyoruz oldukça ilkel yöntemler ile yol inşaatında çalışmakta olan bu bayanların gözlerinde hayatın onlara yüklediği ağır yükü görmek mümkün, çok ağır bedensel şartlarda çalışan bu insanlara her yerde rastlayabiliyorsunuz. Çalışan işçi bayanları bir süreliğine izledikten sonra Hawa Mahal'in önüne geliyoruz ancak giriş kapısını göremiyoruz, elimizdeki notları kontrol edip kapının arkada olduğunu hatırladıktan sonra biletlerimizi alıp içeriye giriyoruz. Raja ailesindeki kadınların ve haremdekilerin şehrin ana caddesini gözleyebilmeleri için yapılmış olan bu sarayda tahmin edebileceğiniz üzere pembe kumtaşından yapılmış.

Bu sarayın en ilginç tarafı ön cephesinden baktığınızda görebileceğiniz yüzlerce küçük penceredir, üst katlara çıktığınızda içeriden de görebileceğiniz bu pencerelerin toplam 950 adet olduğu söylenmekte. Sarayda bulunan soylu hanımlar cadde üzerinde yapılan şenlikleri ve yoldan geçen Racaları bu küçük pencerelerden izlerlermiş, pencerelerin mimarisi gereği dışarıya bakan hanımlar dışarıdan asla görünmezlermiş. Bu sarayın diğer enteresan bir kısmı ise dışarıdan aldığı hava akımlarını içeriye doğal bir klima şeklinde vermesiymiş bu sayede içeride yaşayanlar sıcaklardan daha az etkileniyormuş. Üst katlara gitmek istiyoruz tırmanır iken tırtıklı geniş bir yol kullanıyoruz, bu sarayda ilginç bir şekilde merdiven yok nedeni ise bu sarayı kullanan soylu hanımların kullandıkları süsler ve takılar yürümelerini engelleyecek kadar fazla olduğundan dolayı katlar arası geçişleri kollarından taşınarak getirip götürülürlermiş bundan dolayı geniş inşa edilmiş.

Katlar arasından gezer iken en üst katın terasına ulaşıyoruz, tam bu noktadan büyüleyici bir Jaipur manzarası ile karşı karşıya kalıyorsunuz manzara hakikaten enfes. Hawa Mahal'deki gezimizi alt katlara inerek ve kabartmalara dikkatlice bakarak atladığımız bir nokta olmaması için tekrar tekrar kontrol ederek caddeye çıkıyoruz. Bu kocaman bulvar sizi yutan bir canavar gibi o kadar canlı, hareketli ve renkli ki bunu anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalıyor. Bulvar üzerinde bir süreliğine alışveriş için dolandıktan sonra bir sonraki hedefimiz olan Jantar Mantar'a gidebilmek için elimizdeki harita ve pusula ile hareket ediyoruz.

Ortalama 15 dk bir yürüme neticesinde Jantar Mantar'a ulaşıyoruz. Bu noktanın da enteresan bir geçmişi var gökbilimi ile çok yakından ilgilenen Jai Singh ülke boyunca birçok gözlemevi yaptırmış bunlardan en büyüğünü de Jaipur'a inşa ettirmiş. Jantar Mantar'a girdiğinizde gözünüzün önünde garip şekilde yapılmış kuleler, duvarlar ve kuyular bulunmakta. İlk başta anlamsız gibi duran yapıların hepsinin bir amaç çerçevesinde kurulduğunu biraz araştırdıktan sonra öğrenebiliyorsunuz. Özetle bu yapıların birçoğu yıldızların konumlarını ve yüksekliklerini belirlemek için tasarlanmış. Bizim için buradaki enteresan noktalardan birisi de kuyuya benzer bir yerde bulunan merdivenli düzenek oldu çevresine garip bir takım şekiller çizilmiş olan bu kuyu ile burçlar, gezegenler ve güneş ile ayın ilişkileri incelenmeye çalışılmış.

Jantar Mantar'daki ziyaret ettiğimiz diğer ilginç noktalardan biriside 30 m’lik güneş saati oluyor, güneşli havalarda gölgesi ile saniye sapma hassasiyetinde zamanı veren bu yapı karşısında saygı ile eğilmemek imkansız. İnsanlığın günümüzde ulaştığı Astronomi bilgisine katkı yapmış önemli kilometre taşlarından birisi olan Jantar Mantar'a veda etmenin zamanı geldi, amacımız City Palace’a girmek ancak bedenimizin ve ruhumuzun yakıta ihtiyacı var kısa süreliğine verdiğimiz aradan sonra City Palace'in önüne geliyoruz. Tam bu noktada ara verip tekrar görüşme umudu ile hepinize esenlikler diliyorum.
 
Yaşar ÖZKUL | SANSURSUZHABER.COM
facebook.com/yolbizigozler
twitter.com/yozkul43
twitter.com/YolBiziGozler
http://www.yolbizigozler.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com