Pembe Şehir: Jaipur-3

Pembe Şehir: Jaipur-3
City Palace 1729-1732 yılları arasından başlangıçta Sawai Jai Singh II tarafından inşa ettirilmiş. Dış duvarlarını ve sonraki ilaveleri kendisinden sonra gelen hükümdarlar tarafından yapılan City Palace şehirdeki en görkemli yapılardan birisi olarak bizi

Yaşar ÖZKUL | SANSURSUZHABER.COM

Pembe şehir'de Jantar Mantar'ı gezdikten sonra Racalar'ın yüzyıllardır saray olarak kullandığı ve halen günümüzde Son Mihrace'nin de ikamet ettiği City Palace'dayız. Sarayın çok görkemli olduğunu biliyoruz ve bu saraya bir an önce girmek için bilet gişesine geliyoruz. Giriş ücretleri buranın standartlarına göre epeyce bir yüksek. Buna rağmen biletlerimizi alıp içeriye giriyoruz. City Palace 1729-1732 yılları arasından başlangıçta Sawai Jai Singh II tarafından inşa ettirilmiş. Dış duvarlarını ve sonraki ilaveleri kendisinden sonra gelen hükümdarlar tarafından yapılan City Palace şehirdeki en görkemli yapılardan birisi olarak bizi karşılıyor.

Şehrin kuzeydoğusunda yer alan ve çok büyük olan bu kompleksde en fazla ziyaret edilen yerler Chandra Mahal, Mübarek Mahal, Mukut Mahal, Maharani'nin Sarayı, Shri Govind Dev tapınağı ve City Palace Müzesi’ymiş. Bu şaheseri gezmek için içeri giriyoruz. City Palace'da çok kısa bir süre gezdikten sonra eşim maalesef tekrardan rahatsızlanıyor ve bir süre sonra mecburi sebeplerden dolayı bu eşsiz sarayı terk etmek zorunda kalıyoruz. Hastalığının üzerinden bir gün geçmesine rağmen kendisini yeteri kadar toplayabilmiş değil. Bu nedenle hızla Otelin yolunu tutuyoruz.

Otele ulaştıktan ve bir süre dinlendikten gece karanlığı Jaipur'a çöküyor. Bu arada hastamız biraz daha kendini topluyor ve akşam yapacağımız faaliyete katılmak istediğini ifade ediyor. Bu faaliyette kısaca beş bin yıllık geçmişe sahip geleneksel Hint tıp bilimi olan Ayurveda ile oluşturulmuş bir vücut masajı yaptırıyoruz. Geleneksel masajdan biraz farklı olan, tamamen bitkisel yağların ve otların kullanıldığı belli bir tedaviyi amaçlayan Ayurvedik masajı sanırım uzunca yıllar aklımızdan çıkartamayacağız. Merak edenler için söyleyebileceğim tek şey Ayurvedayı gitmeden önce iyice araştırın ancak mümkün olduğunca önyargısız ve objektif okumaya çalışın eğer ilginiz olduğunu düşünüyorsanız özellikle Kerala bölgesine odaklanın. Ayurvedik masajdan sonra hayatımızda kokusunu duymadığımız yüzlerce bitkinin üzerimizde bıraktığı ağır yağ ile birlikte otelimize dönüyoruz bir nevi çamur adam gibi ortalıkta dolanıyoruz böyle bir zorluk var ancak kazandıklarımız ve yaşadıklarımız bizim için daha değerli diye düşünerek kendimizi avutuyoruz.

Sabah oluyor ve otelimizin çatı katına çıkıp Jaipur manzarası altında kahvaltımızı gerçekleştiriyoruz. Kahvaltı ile birlikte bir yandan planlama yapıyoruz. Notlarımızı inceliyoruz. Bugünkü hedefimizde Maymun tapınağına gitmek var. Haritalarımıza kısa bir süre baktıktan sonra kahvaltıyı bitirip otelin dışına çıkıyoruz, bir süre yürüyoruz ve yakaladığımız bir rikşacı ile anlaşıp maymun tapınağının yolunu tutuyoruz.

Maymun tapınağı
Jaipur'un dışında kalıyor. Pembe şehirden çıkıp dağa doğru tırmanmaya başlıyoruz. Uzunca bir tırmanıştan sonra rikşacı bizi uygun bir yerde bırakıyor. Bolywood filmlerinden çıkmış gibi duran fiyakalı ancak bizi her an kazıklamaya hazır şoföre beklemesini söylüyor ve tırmanmaya başlıyoruz. Tırmandığımız yol boyunca çevrede yüzlerce belki de binlerce maymunun arasından geçiyoruz. Tırmandıkça irtifa artıyor çevremizde ara ara evler ve insanlar görünüyor bir kısmı ile fotoğraf deneyimi yaşıyoruz ve konuşuyoruz. Yol boyunca Jaipur ayaklarımızın altında ve muhteşem bir manzara eşliğinde devam ediyoruz. Dar yolda bizde biraz tedirginlik var ancak konuya hazırlıklıyız. Maymunların agresifleşmesine neden olan bir iki etmen var onlara dikkat ettiğiniz müddetçe rahat oluyorsunuz. Özellikle bu coğrafyada etkin olan Macau tipi kuyruksuz maymunlara karşı dikkatli olun. Asla göz göze gelmeyin ve yiyecek içecek çıkartmayın.

Uzun bir yürüyüşün ardından tapınağa ulaşıyoruz burası Hindu dilinde Galtaji olarak bilinmekte ve güneş tanrısı Surya'ya atanmış enteresan büyük bir yer. 18. Yüzyılda pembe taştan yapılan, Hindular için önemli bir hac noktası olan ve Aravalli olarak bilinen tepelerin, ağaçların ve çalıların arasında bulunan bu tapınağın duvarları muhteşem boyamalar ile süslenmiş. Mimari bizi derinden etkiliyor, büyük bir alana yayılmış ve her tarafı maymunlar ile işgal edilmiş bu kompleksi bir süre geziyoruz. Bu arada küçük bir not: Bütün Hindu tapınaklarında olduğu gibi burada da ayakkabılarınızı çıkartmak zorundasınız. İçeride bir süre dolandıktan sonra tapınağın çevresine doğru çıkıyoruz ve bir vadi arasında kalan bu tapınağın alt kısmından küçük bir nehir geçtiğini fark ediyoruz. Çevresi kutsal olarak kabul edilen doğal kaynak suları ve depolar ile çevrili olan bu tapınağın en ilginç noktalarından birisi de bu kaynakların dolduğu ve kunds olarak bilinen tanklar oluyor. Yedi tane olan Kundslar kutsal olarak kabul ediliyor ve burada banyo almanın şans getirdiğine inanılıyor.

Binlerce maymun arasında yaptığımız geziden sonra tapınaktan ayrılıp bizi bekleyen rikşaya doğru geri dönüyoruz. Burayı kısaca özetlemek istersem tapınak aslında oldukça küçük, mimari ve bir takım ilginçlikler dışında çokta özel bir şey bulamadığımı itiraf etmeliyim. Aslında buradaki maymun popülasyonu ve çeşidi bizim daha fazla ilgimizi çekti diyebilirim. Ayrılma vakti geldi. Bu kısımdan çok hoşlanmasam da dünyada gezilecek çok yer var. Bu arzu ile bir sonraki hedefimize zaman zaman uzay boşluğundaki bir roket gibi giden rikşa ile tekrar yollara düşüyoruz.

Yaşar ÖZKUL | GEZGİN

facebook.com/yolbizigozler
twitter.com/yozkul43
twitter.com/YolBiziGozler
http://www.yolbizigozler.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com