Pembe Şehir: Jaipur - 4

Pembe Şehir: Jaipur - 4
Maymun tapınağının üzerimizde bıraktığı derin şaşkınlık ve etkiden sonra tozlu yolların arasına tekrar karışıyoruz. Bugün hedefimizde Royal Gaitor ve Amber kasabasındaki Amber Fort var.

Yaşar ÖZKUL | SANSURSUZHABER.COM

Amber (Amer) kasabası Jaipur'a ortalama 11 km uzaklıkta olan küçük bir yerleşim yeri, buraya ulaşmak için klasik rikşa kullanabilirsiniz veya bizim yaptığımız gibi Hawa Mahal  önünden kalkan beş numaralı (değişebilir kontrol ediniz) yerel otobüsler ile de buraya ekonomik bir şekilde gidebilirsiniz.Ortalama yarım saat süren bir yoldan sonra kaleye ulaşıyoruz Amber Fort ilk bakışta oldukça büyük bir alana yayılmış görüntüsü veriyor,hem savunma hem de saray özelliği olan bu yer devasa bir kayalığın üzerinde durmakta.Saraya girebilmek için her zamanki gibi " foreigner " sınıfında bilete ihtiyacınız var ,dünyanın her yerinde turistler için farklı fiyat tarifeleri uygulanmakta ,bu durumu çok onaylamıyorum ancak Hindistan için onaylamak tamamen imkansız hale geliyor, bu kadar afaki farklar zaman zaman gözlerinizin fal taşı gibi açılmasına sebep oluyor ,özellikle bütçe konusunda kılı kırk yaran bizlere ufak bir sarsıntı yaşatıyor.

Biletimiz hazır ,sadece burası için bilet alabileceğiniz gibi birleşik bilet olarak bilinen " Amber FortJantar-MantarHawa MahalAlbert Hall (Central Museum)Nahargarh Fort 5-monument 2-day Composite Ticket " biletinide  300 Rp alabiliyorsunuz . Bu sayede daha ekonomik bir fiyata beş tane yeri gezme şansı elde ediyorsunuz.

Bilet işini çözdükten sonra dik bir kayalık üzerinde bulunan kaleye çıkmanız gerekiyor, bunun için birkaç opsiyonunuz bulunmakta. Bunlardan bir tanesi yürüyerek tırmanmak, diğeri dolmuş Jeep'lere binmek ve son olarak filler ile çıkmak. Fillere binmek için 900 Rp ödemeniz gerekmekte ve maksimum iki kişi binebiliyorsunuz. Her tarafı çeşitli renkler ile boyanmış ve süslenmiş filler geçmişin izlerini taşıyor. Yerel kıyafetlere bürünmüş sürücüler ise sizi başka bir dünyaya alıp götürüyor.

Kaleye tırmanmak istiyoruz ve bu amaçla file bineceğiz, binmek için büyük bir platform üzerine çıkıyorsunuz ve küçük bir sepetin içine iki kişi ayaklarınızı aşağıya bırakarak biniyorsunuz. Sürücü ön tarafta elindeki demir bir çubuk ile filin kafasının çeşitli noktalarına batırarak file yön vermeye çalışıyor. Bu batırma süreci ve hayvanın başında oluşturduğu kısmi yaralar bizi biraz rahatsız ediyor. Durumu anlatmaya çalıştığımız sürücü ise binek olmayan ve kontrolsüz bir hayvanı kontrol etmenin kolay bir yolu olmadığından dem vuruyor. Çok ikna olmuş değiliz ancak bizim bilgi alanımızı ciddi olarak aşan bir konu olduğundan dolayı konuyu hemen kapatıyoruz. Bu kısa keyifli ve enteresan seyahatten sonra kaleye ulaşıyoruz.

Bu kalede de görsel bir şölen bizi karşılıyor, Hindistan'daki kalelerin çoğu aslında birbirlerine benziyor. Konsept olarak da aynı mantıkla inşa edilmiş bu kalede de daha önceki yazılarımda yazdığım gibi Diwan-i Has ve Aam bulunmakta bu yüzden detayına girmeyeceğim. Sadece kızıl kumtaşı ve mermerden yapılan ve fil figürleri ile süslü olan girişteki avluya bayıldığımı ifade etmeyelim. Yüzyıllar öncesinde insanların mimari için verdikleri emek ve sabır akılları durduracak boyutta. Günümüzün modern binalarında ve yapılarında böyle şeyleri görmek neredeyse imkânsız.

Avludan sonraki hedefim Amber kalesindeki en önemli ziyaret noktalarından birisi olan Mihrace ve ailesinin özel yaşam alanı olan avlu oluyor. Buraya Ganesh (fil başlı Tanrı) kapısından geliyorsunuz ,avluda birbirine zıt duran iki tane yapı bulunmakta ve ortadan bir bahçe ile ayrılmış olan yer Moğol bahçesi olarak da bilinmekte.Solda kalan yapıya doğru yürüyoruz bu yapı Jai Mandir olarak veya daha bilinen adıyla Sheesh Mahal  (Aynalı Saray )oluyor.Renkli duvarların arasına ve tavana yerleştirilmiş binlerce mozaik ayna parçalarından oluşan bu oda geceleri yanan mum ışığının oluşturacağı parlaklık  nedeni ile özel olarak inşa edilmiş. Sheesh Mahal gerçekten inanılmaz. Bu saraya ilk girdiğimde evet benzer bir kaleye geldik algısı ve hüznü aynalı sarayı gördükten sonra yıkıldı. Gerçekten muhteşem işlemelere sahip.

Aynalı sarayın üzerimizde bıraktığı kısa sarhoşluktan sonra bu kaledeki son noktamız yan taraftaki diğer avlu oluyor, bu avluda geçmişte Racaların hareminde bulunan  kadınların eğlence düzenlendiği ve yaşadığı  odalar bulunmakta bu kısımları da kısaca gezip kale turumuzu tamamlıyoruz, aslında anlatacak çok şey var ancak hem yerimizin darlığı hemde sizi fazlaca ayrıntı ile baymamak için burada noktalıyorum.Saray'dan sıcaklığın bizi boğduğu sırada dışarı çıkıyoruz bu sefer otobüs ile dönmeye niyetimiz yok hemen bir rikşa bulup Royal Gaitor'a doğru hareket ediyoruz.Rikşanın doğal rüzgar kliması ile son sürat yol alıyoruz aman şimdi vurduk ,dur ,yavaş kaptan sesleri arasında hedefimize ulaşıyoruz. Hindistan'daki kamikaze rikşalardan sonra dünyanın en hızlı Roller Coaster'i sanırım bize bu saatten sonra oldukça hafif gelir diye düşünüyorum. Ayrıca buradaki trafiği gördükten ve iliklerimize kadar yaşadıktan sonra, bizdekinin kıymetini de daha iyi anlamış durumdayız.

Rikşa dan iniyor ve alana giriş yapıyoruz. Royal Gaitoru Racaların ve soyluların istirahat ettiği büyük bir mezarlık olarak düşünebilirsiniz. Örnegin 5 eşi ve 18 metresi olan meşhur Mihrace Madho Sing II burada yatmakta. Astronomi anlamında önemli katkılar yapan 11 yaşında tahta geçen ve Jantar Mantarı kuran Mihrace Jai Singh II de bu alanda bulunmakta. Sizlerin mezarlık gezmekte nerden çıktığı dediğinizi duyar gibi oluyorum. Royal Gaitor özelinde cevap vermek istersem özellikle mimarisi ve soylulara ait olması ilgimizi çekti diyebilirim ,kesinlikle görülmesi gereken bir yer değil ancak Amber yolu üzerinde bulunması nedeni ile buraya uğramanın ve bu yapıyı görmenin iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum ,buna benzer bir geziyi İtalya Floransa'da Medici aile mezarlığı içinde yapmıştım ,mezarlıkların kültürlere ayna tutan önemli yerler olduğunu düşünenlerdenim ,bu sebeple fırsat buldukça gittiğim ülkelerdeki mezarlıkları gezmeye çalışırım.Hindistan seyahatimize bu haftalık da burada kısa bir ara verip önümüzdeki hafta başka bir noktada buluşmak üzere hepinize sağlık ve esenlikler diliyorum.

Yaşar ÖZKUL | SANSURSUZHABER.COM
https://www.facebook.com/yolbizigozler
https://twitter.com/yozkul43
https://twitter.com/YolBiziGozler
http://www.yolbizigozler.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com