"Pembe yaka kavramını geliştirdik”

"Pembe yaka kavramını geliştirdik”
Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Kadın Girişimciler Kurulu “8 Mart Dünya Kadınları Günü” nedeniyle bir söyleşi düzenledi.

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Kadın Girişimciler Kurulu “8 Mart Dünya Kadınları Günü” nedeniyle bir söyleşi düzenledi.
Dülgeroğlu Otel'de düzenlenen ve kadınların sorunlarının tartışıldığı söyleşide Uşak'ta 4 bin 292 işsiz kadın olduğu bildirildi. Toplantıya Vali Özdemir Çakacak'ın eşi Kevser Çakacak, Belediye Başkanı Ali Erdoğan'ın eşi Aysun Erdoğan ve çok kadın katıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin desteği ile UTSO bünyesinde kurulan ve gönüllü iş kadınların bir araya gelmesiyle oluşan Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri, yürüttükleri çalışmaların kent yöneticileri, yerel medya ve sivil toplum örgütlerince desteklenmesini istedi. Kentin gelişmesinde ve modernleşmesinde kadınlar olarak kendilerinin de yapabileceği projeler olduğuna inandıklarını belirten Kurul üyeleri iş ve çalışma hayatında kadınlara daha fazla yer verilmesi gerektiğini ifade etti.
Toplantıda bir konuşma yapan UTSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Emel İtil, 2009 verilerine göre iş hayatında çalışanların sadece yüzde 28'inin kadın olduğunu oysa çalışma potansiyeli taşıyan kadınların oranının yüzde 53 olduğunu bildirdi. Kadın Girişimciler Kurulu olarak sosyal yaşama katkı sağlayacak, ekonomik özgürlüğünü kazanarak iş hayatında başarılı kadınlara öncü olmak istediklerini belirten Emel İtil, şunları söyledi; “İş hayatında kadın gözünün ve kadın elinin artmasını istiyoruz. Bunu sağlamak için de kadın girişimcilerin sayısını arttırmamız gerekiyor. Kurulumuz bu konuda bir köprü görevi üstleniyor. Girişimci Kadınlar Kurulu iş hayatına mavi yaka ve beyaz yaka kavramlarından sonra kadın çalışanları temsil eden “Pembe Yaka” anlayışını kazandırmıştır. Uşak'taki gönüllü kadınlar olarak hemcinslerimize istihdam alanı ve donanımı sağlama hedefi doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz.İŞKUR verilerine göre Şubat 2010 itibariyle ilimizde 4 bin 292 işsiz kadınımız var. Üstelik bu sayı sadece kayıtlı işsiz kadınları kapsıyor. Gerçek sayı ise bunun çok daha üzerindedir. Bu işsiz kadın sayısından da anlaşılacağı gibi artık bu sorunla yüzleşme kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu konuda yaptığımız çalışmaların yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşları ve yerel medya tarafından da desteklenmesini istiyoruz. Bu vesile ile tüm kadınlarımızın bu özel gününü kutluyor mutluluklar diliyorum”
Uşak Valisi Özdemir Çakacak'ın eşi Kevser Çakacak da toplantıda kısa bir konuşma yaparak toplumda kadınların önemini ifade ederek girişimci kadınların çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Girişimci kadınlar toplantı sonrası Kevser Çakacak ve Aysun Erdoğan ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com