Perdenin Arkasında Çok İyi Tanıdığımız Biri Var!

Perdenin Arkasında Çok İyi Tanıdığımız Biri Var!
Konya Kent Merkezindeki Atatürk Anıtı; CHP'li Atilla Kart'ın soru önergesine konu oldu. "Atatürk'ün üzeri niye örtülü?"

Kart'ın İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya yönelttiği sorular şöyle;
 

Konya Kent Merkezindeki Atatürk Anıtı, İstanbul Sarayburnu’nda Gülhane Parkında yapılan Anıttan sonra, Cumhuriyet Tarihimizde inşa edilen 2. Anıttır. 29 Ekim 1926 tarihinde açılışı yapılan Anıtın bulunduğu alan, Kent Merkezinin en önemli ve maruf alanı olup, bu bölge  “Anıt Alanı” olarak bilinmektedir.
 
Resmi törenlerin ve kutlamaların yapıldığı bu alan, Cumhuriyet’in sembolü haline gelmiştir.
 
                        Anıt ve Anıtın üstüne oturduğu kaidenin üstü, birkaç aydan bu yana örtülmüş durumdadır. Kamuoyunda Anıtın bulunduğu alanda çevre düzenlemesi ve bakımın yapılacağı beklentisi mevcut iken; aradan geçen birkaç aya rağmen Anıt çevresinde sürdürülen hiçbir faaliyet yoktur. Bakım veya benzeri çalışmaların yapılacağına dair, herhangi bir tabela mevcut değildir. 23 Nisan Törenleri de bu sebeple, civarda bulunan Gazi Lisesi bahçesindeki Atatürk Büstü önünde gerçekleştirilmiştir.
 
                        Anıtın bulunduğu alanın devamında; Atatürk Stadyumu, DSİ Bölge Müdürlüğü ve Orta Dereceli Okullar bulunmaktadır. Alan bu yönüyle  Cumhuriyet’in hafızasını oluşturmaktadır. Bu alanın da yıkılıp, ticari alana dönüştürülmesi girişimleri halen varlığını korumaktadır. Büyükşehir Belediyesi bu konuda kamuoyunu bilgilendirmemekte, yapılan çalışmalar gizlenmektedir. Bu süreç, “oldu-bitti” yaratılacağı kaygısını güçlendirmektedir.
 
                        Bu bilgi ve değerlendirmeler ışığında soruyoruz  ;
 
                        (1) Konya Kent Merkezinde bulunan Atatürk Anıtının bakımı ve çevre düzenlemesi konusunda yapılmakta olan herhangi bir çalışma var mıdır?
 
                        Anıtın üstü 3-4 aydan bu yana  neden örtülü durumdadır?
 
                        (2) Cumhuriyet’in hafızasını ve kazanımlarını sembolize eden bu Anıtın bulunduğu bölgede (Atatürk Stadyumu, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ve Okulların bulunduğu alan) imar değişikliği  ya da  ticari alana dönüştürme yönünde sürdürülmekte olan  herhangi bir çalışma var mıdır? (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com