Personel maaşları niçin ödenmiyor?

Personel maaşları niçin ödenmiyor?
Kütahya Belediyesi'nde çalışan personele ait maaş ödemelerinin gecikctirildiği ortaya çıktı. Hizmet alım yöntemiyle Belde A.Ş., Simpaş A.Ş. gibi belediyeye bağlı şirketler ile müteahhit firmalar üzerinden çalıştırılan personelin geçtiğimiz aya ait maaşl

Kütahya Belediyesi'nde çalışan personele ait maaş ödemelerinin gecikctirildiği ortaya çıktı. Hizmet alım yöntemiyle Belde A.Ş., Simpaş A.Ş. gibi belediyeye bağlı şirketler ile müteahhit firmalar  üzerinden çalıştırılan personelin geçtiğimiz aya ait maaşlarını hala alamadıkları ifade ediliyor.
4857 sayılı İş Kanunu gereğince personelin çalıştığı aya ait maaşlarının en geç takip eden ayın 20`sine kadar yatırılma zorunluluğu bulunuyor. Bu zorunluluğa rağmen çalışanların paralarını yatırmayan Kütahya Belediye yönetimine karşı, mağdur olan işçilerin kanuni yollara başvurabileceği belirtiliyor.

PERSONELİN GECİKEN MAAŞLARI
FAİZİYLE ÖDENMEK ZORUNDA
Kanuna göre, maaşları ödenmeyen personel, maaşı yatırılıncaya kadar çalışmayabiliyor. Bunun karşılığında ise, işten çıkartılamıyor. Konuyla ilgili olarak, İş Kanunu'nun 34.maddesinde, “Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. Bu nedenle kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez. Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır” deniliyor.

GEÇEN AY DA GEÇ ÖDENMİŞ
Kütahya Belediyesi'ne bağlı taşeron şirketlerde çalışan 100 civarındaki işçinin geçen ay da maaşlarının vaktinde ödenmediği, asgari geçim şartlarıyla zaten evine ekmeği zor götüren bu kişilerin işten atılma korkusuyla da yasal yollara başvuramadıkları ifade ediliyor. Gazetemizi arayarak konunun gündeme getirilmesini isteyen kişiler, her ay tekrar eden bu mağduriyet karşısında geçtiğimiz günlerde başka illerde olduğu gibi Kütahya'da da belediyeden paralarını alamayan işçilerin iş bırakma eylemi yapmayı düşündüklerini de belirtiyorlar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com