''Perthes'' hastası çocuğa evde eğitim

''Perthes'' hastası  çocuğa evde eğitim
Şaphane'de evde eğitim imkanı sağlanan 10 yaşındaki çocuk, evinde Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'na katıldı
 Şaphane ilçesinde yaşayan ve Perthes hastalığı yüzünden yatağa bağımlı olduğundan okula gidemediği için evde eğitim imkanı sağlanan 10 yaşındaki çocuk, evinde Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına (PYBS) katıldı. 
     Şaphane'de yaşayan Ufuk Yiğit'e (10), Şaphane İlköğretim Okulu 4'üncü sınıfında öğrenim görürken doktorlar tarafından geçen yıl Perthes hastalığı teşhisi konuldu. Doktorlar, Yiğit'in bir yıl süresince fazla hareket etmeden yatakta kalması gerektiğini söyledi. 
     Bunun üzerine, Şaphane Milli Eğitim Müdürlüğü ve Simav Rehberlik Araştırma Merkezi'nin (RAM) girişimleriyle Yiğit'e öğretmenler tahsis edildi. 
Öğretmenler tarafından evde derslerine çalıştırılan Yiğit, 4'üncü sınıfı başarıyla tamamlayıp geçen hafta sonu gerçekleştirilen PYBS'ye evinde, öğretmenler gözetiminde girdi. 
     Yiğit, AA muhabirine, sınavının iyi geçtiğini ve öğretmen olmayı hedeflediğini söyledi. 
     Şaphane Milli Eğitim Müdürü Salim Karaboğa da evde eğitim uygulamasını engelli ya da ağır hasta çocukların derslerinden geri kalmaması için başlattıklarını dile getirerek, Yiğit'in bunu başaran iyi bir örnek öğrenci olduğunu anlattı. 
     Simav RAM Müdürü Yakup Aksoy ise uyguladıkları testlerde Yiğit'in zeki olduğunu belirlediklerini ifade ederek, bundan dolayı evde verilen eğitimi başarıyla tamamladığını anlattı. 
     
     -Perthes hastalığı- 
     
     Çeşitli kaynaklarda yer verilen bilgilere göre, Perthes hastalığı, üst kalça eklemi başının büyüme kıkırdağının olduğu bölgede, iltihaba bağlı olmayan bir kemik dokusu hasarı olarak tanımlanıyor. 
     Hastalığın sebebinin, büyüme kıkırdağı ve üst kalça eklemi başındaki damarların beslenmesindeki bir aksaklık olduğu düşünülüyor. 
     Bu hastalık, iskeletinin olgunlaşması geciken çocuklarda görülüyor.  (İLB)
 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com