Philadelphia Inquirer'dan Şok İddia

Philadelphia Inquirer'dan Şok İddia
ABD'nin prestijli gazetelerinden Philadelphia Inquirer, FBI, Çalışma ve Eğitim Bakanlıklarının ülkede Fethullah Gülen ile bağdaştırılan okullar hakkında soruştu.

Gazeteye göre devletten fon alan bu okullarda çalışan Türklerin maaşlarının bir bölümünü Gülen'in “Hizmet” hareketine vermesinden şüphe ediliyor.

Gazeteye göre Federal Soruşturma Bürosu (FBI), ABD'nin 25 eyaletinde sayıları 100'e ulaşan bu Türk okullarının “Fethullah Gülen ile bağlantılı olduğu hatta onun tarafından yönetildiğine dair” kanıt oluşturan e-postalar ve belgeler ele geçirdi. Gazete 30 Ağustos 2007 tarihli bir e-postada bir Gülen takipçisinin dört okulun yöneticilerine 'Hizmet işi'nden ve 'Hizmetin zarar görmemesi için' ele alınması gereken sorunları yazdığını aktardı.

'ABD beş bölgeye ayrıldı'

Haberde “durumdan hoşnut olmayan eski bir öğretmenin” FBI ile görüştüğü belirtildi. Türk öğretmen okullara verilen tüzüğü FBI'ya iletti. Gazetenin aktardığına göre tüzükte “Türk öğretmenlerin Hizmet'e ne kadar para vermeleri gerektiği” anlatılıyor.

Türk öğretmenin FBI'a Gülen Hareketi ile okulların arasındaki ilişkiyi anlattığını da belirten gazete, “Gülen Hareketi ABD'yi beş bölgeye ayırmış durumda. Her bölgedeki bir yönetici okulları, ilgili vakıfları ve kültür merkezlerini koordine ediyor” diye yazdı.

İngilizce bilmeyen Türkler

Gazete ayrıca, FBI'ın “H1B vize programının bu okullar tarafından kötüye kullanıp kullanmadığını da araştırdığını” belirtti. ABD'de H1B vizesi kalifiye Amerikan vatandaşlarının yetersiz kaldığı durumlarda matematik, fen bilimleri, teknoloji alanlarına eleman çekmek için yabancılara veriliyor. Gazetecilere konuşan Orta Pennsylvania Genç Akademisyenler Okulu'nun eski veli grubu başkanı Ruth Hocker, kalifiye Amerikalı öğretmenlerin yerine sık sık doğru dürüst İngilizce bile konuşamayan Türkler getirildiğini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com