Pİ'de Virgül Sonrası 550 Rakamı Ezberledi!

Pİ'de Virgül Sonrası 550 Rakamı Ezberledi!
Türkiye'nin, Pi sayısının virgülden sonra sonsuza giden basamak ezberleme rekoru kırıldı...

Rekoru Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Bölümü birinci sınıf öğrencisi Elif Şahin kırdı. Genç kız, virgülden sonraki ilk 550 rakamı ezbere okudu.

Dünya rekoru 67 bin 890 ile Çin'e ait olan Pi sayısının virgülden sonraki basamak sayısını ezbere okuma Türkiye rekoru Adıyaman Üniversitesi'nde kırıldı.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz, rektör yardımcıları, öğretim üyeleri ve öğrencilerin gözleri önünde yapılan rekor denemesinde belirlenen virgülden sonraki 1000 basamak rekoruna ulaşılamadı ama 550 basamak ile Türkiye rekoru yine Adıyaman Üniversitesi öğrencisinin oldu. İlk denemesinde 59'uncu basamağa kadar rakamları ezbere sıralayan Türkiye rekorunun sahibi Elif Şahin, ikinci denemesinde 298, üçüncü denemesinde ise Pi sayısının virgülden sonraki ilk 550 rakamını ezbere okudu. Üst üste 3 kez Türkiye rekorunu kıran matematik bölümü öğrencisi genç kız, dördüncü ve son denemesinde 540'ıncı rakama kadar ilerleyebildi. Demelerin ardından Türkiye rekoru 550 olarak kayıtlara geçti.

Büyük bir ilgi ve heyecanla izlenen rekor denemesinde, virgülden sonraki ilk 1000 rakamı ezbere okumayı hedeflediğini fakat yaşadığı heyecan nedeniyle hedefine ulaşamadığını söyleyen 550 basamak ile Türkiye rekorunun sahibi Elif Şahin, rekoru elinde bulundurmasından ötürü mutlu olduğunu dile getirirken, şunları söyledi:

"Rekor denemesi fikri Pi gününde görev almıştım, orada aklıma geldi. Ve ilk olarak virgülden sonraki ilk 100 rakamı ezberledim. Bunun üzerine çalışmalar yaptım. Bugünde rekor denemesi yaptım. O an rakamlara kendimi kaptırabilseydim sonuç daha iyi olabilirdi. Çok heyecanlandım. Ben ilk 1000 basamağı rekor olarak hedeflemiştim ama olmadı. Sağlık olsun. Birinci sınıf öğrencisiyim. Matematiği seviyorum. Çocukluğumdan beri matematik öğretmeni olmak istiyorum. Şu anda istediğim bölümü okuyorum. Dünya rekor çok uçuk bir rakam ama ileride ne olacağını hiç kimse bilemez".

Rekor denemesi öncesinde zihinden yaptığı aritmetik işlemlerle izleyenleri kendisine hayran bırakan Akıldan Matematik, üç bilinmeyenli denklem ve karekök alma konusunda Dünya Şampiyonluğunu elinde bulunan Selçuk Soner Akgül de yapılan rekor denemesinin Türkiye rekorunu belirlediğini ifade etti.

Dünya rekoru için henüz çok erken diyen Akgül, ilk denemede başarıya ulaştıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:"Bu fikir ortaklaşa çıktı. Pi gününde Elif kardeşimiz bir gösteri yapacakmış. Daha önceden bu gibi şeylerin rekorlarının kaydedildiğinden haberi yokmuş. Bir şekilde bağlantı kurduk. Ben dedik ki bunun rekor denemeleri oluyor. Ülkemizin bu alanda rekoru yok. Bu rekorun ilk sahibi sen olmak ister misin? Kardeşimizde çalışarak daha önce yaptığının çok daha fazlasını yaptı. Türkiye adına böyle bir deneme yapılmadı. Resmi kayıtları yok. Biz ilk denemeyi yaptık. En Kötü skorumuz bile ilk Türkiye rekorudur. Resmi kayıtları imzalayarak Almanya'ya göndereceğiz. Elif ilk denemesinde 59 ile rekoru kırdı. İkinci rekor 298. bu da ikinci rekor. Sonraki denemesinde 550 yaptı. Aynı gün üç rekor yaptı. Son denemesinde 540 yaptı. 550'yi geçmediği için bu rekor alarak kabul edilmeyecek. Dünya rekoru için henüz çok erken. Dünya rekoru Çinli birine ait. 65 binin üzerinde. Bu çok ileride bir rakam. Bu Elif'in ilk denemesi. İlk denemesinde büyük başarı gösterdi. Elif'in kendi rekorunu da kıracağına inanıyorum."

Rekor denemesinin ardından Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz, Türkiye rekorunu kıran Elif Şahin'e ve matematik alanında dünya şampiyonluğu bulunan Selçuk Soner Akgül'e çeşitli hediyeler takdim ederken, rekor denemesi sırasında duygulandığını ve ağlamamak için kendisini zorladığını belirtti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com