Piezoelektrik malzeme üretildi

Piezoelektrik malzeme üretildi
Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde (AÜ) fırın çakmaklarından dizel otomobillere, fotoğraf makinelerinden radyolara kadar bir çok alanda kullanılan piezoelektrik malzemenin kurşun içermeyen ve seramik esaslı olanı üretildi.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde (AÜ) fırın çakmaklarından dizel otomobillere, fotoğraf makinelerinden radyolara kadar bir çok alanda kullanılan piezoelektrik malzemenin kurşun içermeyen ve seramik esaslı olanı üretildi.
5 yıldır piezoelektrik malzeme üzerine çalışmalar yürüten Anadolu Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Malzeme Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Ender Suvacı ve ekibi, fakülte laboratuvarında söz konusu malzemeden kurşun içermeyen ve seramik esaslı olanını üretmeyi başardı.
Aynı zamanda Endüstriyel, Teknolojik ve Nano Malzemeler (ENTEKNO) firmasının Ar-Ge yöneticisi olan Suvacı, piezoelektrik malzemenin bir çok alanda kullanıldığını belirterek, kendilerinin de piezoseramik üzerinde çalışmalar yaptıklarını, çalışmaları sonucunda Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü'nü aldıklarını söyledi. Piezoelektrik malzemenin elektrik enerjisini mekanik enerjiye, mekanik enerjiyi de elektrik enerjisine çevirmesi sebebiyle bir çok alanda kullanıldığını kaydeden Doç. Dr. Ender Suvacı, 'Fırınlardaki piezoelektrik çakmaklardan tutun da arabalardaki dizel enjeksiyon ateşleme sistemlerine kadar her yerde piezoelektrik malzeme kullanılmaktadır. Ultrasonik görüntüleme sistemleri de piezoelektrik malzeme ile çalışmaktadır” dedi.

'TOZ SERAMİKLER, ÇEŞİTLİ ALANLARDA KULLANILABİLECEK'
Suvacı, piezoelektrik malzemelerin özellikle zararlı bir madde olan kurşun içerdiğini, kurşunsuz piezolektrik malzemelerin geliştirilmesinin son yıllarda önem kazandığını vurgulayarak, şunları söyledi:
'2004 yılında Avrupa Birliği tarafından zararlı malzemelerin sınırlandırılması adında bir tamim yayınlandı. Bu tamime göre, 2010 yılına kadar elektronik sistemlerde kurşun içeren piezoelektrik malzemelerin çıkarılması düşünüldü. Bu anlamda, kurşun içeren malzemelerden vazgeçilebilmesi için piezoelektrik malzemenin geliştirilmesi gerekiyordu. Biz de yaptığımız çalışmalarla kurşunsuz piezoelektrik seramiğin elde edilmesi yönünde faaliyetlerde bulunduk. İşte bu noktada Endüstriyel, Teknolojik ve Nano Malzemeler (ENTEKNO) olarak Avrupa Birliği'nde yapılamayanı yaptık. Piezoseramik ile kurşun içermeyen malzemeyi üretmeyi başardık. Toz seramikler, geliştirdiğimiz yöntemle çok çeşitli alanlarda kullanılabilecek. Seramik de aynı insanlar gibi hücrelerden oluşuyor. O piezoseramik içindeki hücreler de gelişi güzel dağılıyor. Ama biz o hücreleri belli bir şekilde yönlendirmeyi başardık. Bunu yapabilmek için bazı teknolojiler var. Bu teknolojilerden biri de, 'yönlendirilmiş çekirdekle kontrollü tane büyümesi' yöntemi. Bu tür yönlenmiş mikro yapıya sahip kurşunsuz piezoelektrik seramikler, kurşunlu piezoelektrik seramiklere has özellikler sergileyebilmektedir. Biz, yaptığımız çalışmada bu hücre yönlendirmesini sağlamak için kullanılabilecek seramik tozları üretme teknolojisini geliştirdik' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com